O podvodu informoval web zdopravy.cz, podle kterého je chyba v systému, kde jde jednoduše podvádět. Stačí si totiž jako dopravce sám sobě koupit jízdenku pro studenta nebo seniora s padesátiprocentní slevou, a pak přijít za ministerstvem dopravy, že chce proplatit druhou polovinu jízdenky. Jde totiž o státem nařízenou slevu.

Poloprázdný autobus

„Na základě obdrženého podnětu jsme podali na státní zastupitelství jedno trestní oznámení,“ potvrdil mluvčí ministerstva dopravy František Jemelka. Podle něj podvod odhalily namátkové kontroly.

„Provádíme je zejména ve vozidlech dopravců, kde máme poznatky, že by nemuselo být vše v pořádku,“ řekl Jemelka a upřesnil, že šlo většinou o jednotky případů neoprávněně vydaných jízdenek se slevou na 100 kontrolovaných vozidel.

„Analyzujeme záznamy o prodaných jízdenkách se slevou, které dopravci nahrávají do našeho informačního systému,“ doplnil Jemelka. Jednoduše je pak divné, když veze autobus jen pár lidí, ale »papírově« je plný lidí s poloviční jízdenkou.

Na slevy padlo 4,76 miliardy korun!

Stát loni dopravcům vyplatil za slevy 4,76 miliardy korun. Státní slevy na jízdném na komerčních spojích nejvíce využívali studenti do 26 let a skupina žáků od šesti do osmnácti let. Na obě skupiny dohromady připadly více než tři čtvrtiny všech kompenzací, na studenty téměř 41 procent a na žáky více než 36 procent. Senioři tvořili 18 procent objemu kompenzací.

Fotogalerie
5 fotografií