Žalobu učitelky na školu zamítl letos v únoru Obvodní soud pro Prahu 6. Uzavřel tehdy, že žena závažně porušila povinnosti pedagogického pracovníka a že po škole nelze spravedlivě požadovat, aby Bednářovou nadále zaměstnávala. Bednářová se následně odvolala k pražskému městskému soudu.

Odvolání nevyšlo

Podle odvolacího senátu porušila učitelka školský zákon, interní předpisy školy i zákoník práce. „Ze svého postavení pedagožky, tedy osoby, jež má u žáků přinejmenším formální autoritu, sdělovala sugestivním způsobem nepravdivé informace nezletilým žákům,“ popsala počínání učitelky soudkyně Patricie Adamičková. „Využila daný prostor k ovlivňování žáků přednesem svých názorů a v podstatě nepřipustila diskusi, protože na otázky žáků reagovala úsečně,“ dodala.

Tématu Ruska a Ukrajiny se Bednářová věnovala v hodině slohu ve třídě 8. A počátkem dubna 2022, tedy několik týdnů po začátku ruské invaze. Žákům mimo jiné tvrdila, že v Kyjevě se nic neděje. Když namítali, že ve zprávách České televize viděli hořící město, řekla jim, že veřejnoprávní televize je zaujatá. Uváděla také, že ukrajinské nacistické skupiny na Donbase od roku 2014 systematicky likvidovaly Rusy včetně dětí například tím, že je upalovaly a stahovaly zaživa z kůže. Někteří žáci učitelce oponovali a její výklad si nahráli.

Právě z této nahrávky soudy vycházely. Odvolací senát si ji dnes přehrál bez účasti veřejnosti, aby ochránil identitu nezletilých žáků. Následně odmítl námitky Bednářové, že osmnáctiminutový záznam je účelově sestříhaný. Konstatoval, že výklad spíše než hodinu češtiny připomíná výuku dějepisu. „Žákům nesdělila zdroje, z nichž čerpala své informace. Pouze odkazovala na web Protiproud a zpochybňovala veřejnoprávní zpravodajství České televize,“ shrnula projev češtinářky Adamičková.

9:30
28. 2. 2024

„Fico: 'Na Ukrajině řádili neonacisté, Západ chce zničit Rusko.' Ani slovo o právu Ukrajiny rozhodnout se o své budoucnosti. Ani slovo o ruské bestialitě,“ komentuje Dana Drábová projevy slovenského premiéra. „Prostě kremelský slouha. Jeho volba, jeho hanba,“ uvedla na X ve svém pravidelném hlášení o radiační situaci na Ukrajině.

9:02
28. 2. 2024

„Lídři zemí jsou momentálně rozdělení do dvou táborů. Jde doposud o nejvýraznější rozkol v historii fungování tohoto formátu. Jablkem sváru je zejména odlišný postoj k Ukrajině,“ napsal nejčtenější slovenský list Nový čas po schůzce Visegrádské čtyřky.

Podle listu Sme se premiéři Maďarska a Slovenska Viktor Orbán a Robert Fico vzdalují Česku a Polsku. „Ještě před dvěma lety měla polská vláda názorově blíže k Maďarsku, začátek ruské invaze na Ukrajinu jejich vzájemné vztahy narušil. Poté, co se polským premiérem stal Donald Tusk a na Slovensku zvítězil Robert Fico, se Poláci vzdálili Slovensku,“ dodal.

List Pravda uvedl, že Česko a Polsko jsou pro vojenskou pomoc Ukrajině bránící se ruské vojenské invazi, Slovensko a Maďarsko zbraně Kyjevu posílat nechtějí, pokud nejde o komerční kontrakty. List také poukázal na to, že slovenský premiér Fico po setkání s kolegy ze zemí V4 před novináři neuvedl, jaké konkrétní řešení k zajištění míru na Ukrajině, které prosazuje, sám navrhuje.

8:27
28. 2. 2024

V 94 letech zemřel poslední premiér Sovětského svazu. „Odešel úžasný a bystrý člověk - Nikolaj Ivanovič Ryžkov," ohlásila šéfka horní komory ruského parlamentu Valentina Matvijenková. „Člověk jedné epochy. Člověk jedinečného osudu a státník jedinečného rozsahu. A velká duše," napsala na svém kanálu na Telegramu.

Narodil se 28. 9. 1929 na Donbase ruským rodičům. Kariéru začínal jako svářeč, v 70. letech už byl náměstkem ministra těžkého strojírenství. V Ústředním výboru Komunistické strany Sovětského svazu zasedal od roku 1981. Radě ministrů předsedal v letech 1985-1991. Aktivní v politice byl nadále - poslanec dumy 1995-2003, posléze až do smrti senátor.

Kompletní online

Učitelka: Média lhají

Učitelka s třicetiletou praxí na svých výrocích trvá, novináři podle ní o situaci na Ukrajině lhali. Její právník mimo jiné tvrdil, že výpovědní důvod je neurčitý, protože škola neuvedla, co konkrétně jí na výrocích vadilo. „Je zcela evidentní, že učitel nesmí dětem lhát, a nelze mu vytýkat, že dětem říká svůj postoj, i kdyby byl v rozporu s tím, co říkají oficiální místa,“ prohlásil ženin advokát Čestmír Kubát.

Video
Video se připravuje ...

Pavel a Duda mluvili o hrozbě útoku Ruska. Maďarka Nováková i Čaputová podpořily v Praze Ukrajinu ČTK/Blesk Zprávy

Fotogalerie
14 fotografií