O útoku na zastupujícího protektora Reinharda Heydricha a hrdinství členů skupiny Anthropoid se napsaly stohy knih, tisíce a tisíce článků a každoročně se čelní čeští představitelé chodí poklonit k pamětní desce u kostela Cyrila a Metoděje v pražské Resslově ulici, v jehož kryptě svedlo 7 statečných parašutistů včetně Jana Kubiše a Jozefa Gabčíka nerovný boj s nacistickou přesilou. Po sedmi hodinách se šest parašutistů zastřelilo, Kubiš následně vykrvácel vlivem četných zranění.

Hrdinové mezi zrůdami

Paradoxem proto je, že tito hrdinové nemají dodnes své vlastní místo odpočinku, ale leží v masovém hrobě na Ďáblickém hřbitově a to dokonce ve společnosti takových zrůd jako byl K. H. Frank. I proto vznikla petice, která chce tuto historickou křivdu napravit.

„Naše petice vznikla z obavy o osudy stovek pozůstatků našich hrdinů, jejíž těla byla během období německé okupace a komunismu naházena do hromadných hrobů Ďáblického hřbitova. Najdeme zde doktora. Lyčku, štábního kapitána Morávka, Zelenku Hajského, Zdenku Mašínovou či Záviše Kalandru a další. Navíc zde leží pomícháni se zrádci Čurdou, Gerikem, Emanuelem Moravcem a vrahy K.H. Frankem či  SS-Oberstgruppenführerem Kurtem Daluegem. V místě jsou také s největší pravděpodobností pohozena těla sedmi statečných z kostela sv. Cyrila a Metoděje,“ vysvětluje spoluiniciátor petice Michal Švarc (Patrioti) a zastupitel městské části Prahy 8, na jejímž území Ďáblický hřbitov leží.

Ďáblický hřbitov totiž sloužil během naší pohnuté historie jako místo k bezcitnému odkládání ostatků nepřátel a obětí obou totalitních režimů, které ovládly naši vlast.  Chceme pro ně dosáhnout důstojného pohřbení. Dlužíme jim to. I proto jsem rád, že se naše snaha setkala s pochopením u pana premiéra Fialy, který spolu s námi považuje za velkou historickou křivdu, že dodnes nemají tito hrdinové důstojné hroby,“ dodává starosta Prahy 8 Ondřej Gros (ODS).

Iniciativě se před pár dny podařil zásadní krok, který by mohl historickou křivdu napravit. Zástupci petice včetně Michala Švarce, Pavla Černého nebo Ondřeje Vetchého, se v půlce února sešli s premiérem Petrem Fialou.

Dojde k nápravě křivdy?

„Ďáblický hřbitov má temnou a pohnutou minulost. Je to místo, kde spočívají jak oběti nacistického a komunistického teroru, tak bohužel i jejich trýznitelé. Jde o velkou historickou křivdu a není možné, aby hrdinové měli místo ve stejných hrobech jako zločinci,“ sdělil po schůzce Fiala. „V rámci Úřadu vlády vznikne skupina složená mj. z odborníků, historiků a zástupců veřejných institucí, jejímž úkolem bude tuto křivdu napravit,“ přislíbil premiér.

Video
Video se připravuje ...

80 let od Operace Anthropoid: Heydrichova smrt na Bulovce Videohub

Fotogalerie
38 fotografií