Při procházce Kampou směrem ke Karlovu mostu míjíme po pravici možná trochu přehlížený, přesto velmi významný Lichtenštejnský palác. Postaven byl v letech 1697–1698 podle projektu italského architekta Giovanniho Battisty Alliprandiho, který ale žil celý svůj život v Čechách. Jeho původní podoba byla odlišná od té současné, Alliprandi ho navrhl pouze dvoupodlažní. Měl ale také jednu zvláštnost – tunel, který vedl z řeky dovnitř paláce. Šlo tak o jediný vodní palác v Praze. Aby však byl tunel použitelný, záleželo, jak je vysoko Vltava. Do současnosti se nedochoval, ani se bohužel neví, kde přesně tunel byl.

Své jméno získal palác po Janu Josefovi z Lichtenštejna, který ho jednak vlastnil, jednak zde provedl několik úprav. Odstranil cibulové altány, které byly do té doby dominantou paláce a nad vchod nechal umístit rodový znak. Ten ostatně dodnes visí nad schodištěm, venku je k vidění jeho kopie.

Palác následně několikrát změnil majitele, během 2. světové války ho obsadila i NSDAP, v roce 1978 se palác dostal do majetku Úřadu předsednictva vlády Československé republiky. Tím se mu navrátil jeho palácový vzhled. Byly zde obnoveny salonky a vybaven byl historickým nábytkem.

Královské návštěvy

Palác také začal sloužit jako „hotel“ pro státní návštěvy. Před 26 lety zde byla ubytovaná zesnulá královna Alžběta II. se svým manželem princem Philipem. „Královnu jsme přijali na červeném koberci u hlavního vchodu paláce. Poté jsme ji odvedli do soukromých apartmánů ve třetím patře. Spolupracovníci královny pro ni vybrali jeden z deseti pokojů, které nabízíme,“ zavzpomínal na příjezd královny správce paláce Petr Krpejš.

Ubytování se podle Krpejše připravuje minimálně 3 měsíce před příjezdem a přípravy se musí držet přísných požadavků. Královna si tehdy přála samostatnou ložnici, proto byl princ Philip ubytován hned ve vedlejší ložnici. Dokonce mu byla speciálně přivezena i větší a pohodlnější postel.

V roce 2010 se palác dočkal další návštěvy z královské rodiny. Tehdy přijel princ Charles, tedy současný král Karel III. se svou manželkou Camillou. „On si přál velký pracovní stůl a společný pokoj se svou ženou Camillou. Bydleli proto v jednom z největších apartmánů, které v paláci jsou,“ připomíná Krpejš.

Pokud přijede do Lichtenštenského paláce zahraniční delegace, vždy je celá budova vyhrazena pouze jim, služebnictvu, asistentům a ochrance. Zajištěné je i jídlo, které vždy dodává pečlivě vybraná cateringová společnost.

Lichtenštejnský palác je veřejnosti většinou uzavřený, dá se sem dostat na vybrané koncerty. Jednou za čas se ale přeci jen otevře, letos to bude ve státní svátek 28. října.

Fotogalerie
21 fotografií