Nedostatek míst ve školkách je problém nejen v hlavním městě, ale v celé České republice. Zvláště pak děti mladší tří let se většinou do klasických státních školek nemají šanci dostat. Podle údajů České školní inspekce se v loňském roce do mateřských škol nedostalo 40.000 dětí. Pomoct by mohly tzv. dětské skupiny. Těch ale vzniká velice málo a navíc bývají velmi drahé. Tyto skupiny by měly především pomáhat rodičům, kteří chtějí nastoupit do zaměstnání, ale často na zkrácených úvazcích nevydělají ani tolik, kolik by za skupinu zaplatili. V Praze není neobvyklé, že za takovou skupinu rodiče zaplatí i 10 tisíc měsíčně.

Integrace i nová pracovní místa

Situaci chce změnit nová nezisková organizace s příznačným názvem Sto dětských skupin, kterou založila skupina inovačních designérů z pražského studia Q Designers. „Kvůli invazi Ruska na Ukrajinu přišlo do České republiky přes 350.000 ukrajinských uprchlíků a mezi nimi asi 30.000 dětí v předškolním věku. Míst ve školkách bude ještě méně, proto jsme se rozhodli tento projekt spustit. Pomůže jak s integrací ukrajinských dětí, tak zajistí vznik nových pracovních míst,“ vysvětluje zakladatel projektu Jindřich Fialka.

Pokud by se projekt podařilo zrealizovat v plném rozsahu, znamenalo by to nová místa pro 3600 dětí předškolního věku a vzniklo by 300 až 500 nových pracovních míst napříč celou Českou republikou. „V současné době už funguje 7 dětských skupin v různých městech, v nejbližších dnech otevřeme dalších 21, z toho minimálně 3 budou v Praze,“ vyjmenoval Fialka.

Dotace

Největším problémem, zvláště v Praze, je sehnat vhodný prostor. Podle Filaky potřebují byt o velikosti minimálně 36 metrů čtverečních, ideálně v přízemí. V situaci, kdy je v Praze kritický nedostatek bytů, je to ovšem velký oříšek. Další problém, který může vzniknout, je, že se neziskové organizaci nepodaří získat dotace, které by umožnily platit nízké školkovné.

„Skupiny je technicky možné provozovat i bez dotací, ale pak by moc nepomohly jiným než českým dětem. Proto jdeme dotační cestou. Nemůžeme otevírat dětské skupiny pouze pro ukrajinské děti. Nemůžeme je ani nastavit tak, aby ukrajinské rodiny nemusely platit školkovné. Obojí by byla nezákonná pozitivní diskriminace,“ vysvětluje Fialka.

Organizace má přesto velké plány do budoucna. „Do pěti let bychom chtěli nabídnou naše know-how veřejně, aby se každý zájemce mohl od nás inspirovat, celou vizi bychom rádi nabídli v budoucnu i firmám, pro jejich zaměstnance by to mohl být vítaný benefit.Veříme také, že v tomto časovém horizontu se nám podaří osvobodit od dotací,“ uzavřel Fialka.

Fotogalerie
41 fotografií