„Proplesknutí pro Evropu. A Putin si z Trumpa dělá srandu.“ V ČT bouřili Bartošek i Dienstbier
Vladimir Putin si z Donalda Trumpa dělá srandu, jediný reálný závěr z jejich jednání je to, že si spolu američtí a ruští hokejisté mají zahrát zápas. Kriticky se k jednání mezi USA a Ruskem a telefonátu prezidentů postavili v komentáři pro ČT exministr Jiří Dienstbier (SOCDEM) i místopředseda Sněmovny Jan Bartošek (KDU-ČSL). Společně s bývalým europoslancem Jiřím Paynem naopak ocenili jednání prezidenta Petra Pavla přímo na Ukrajině a příslib další české pomoci.
Prezident Petr Pavel navštívil Ukrajinu, jednal s Volodymyrem Zelenským a účastnil se jednání v Kyjevě i Oděse. Ukrajince přesvědčoval o pokračující podpoře ze strany ČR.
„S českým prezidentem jsme podrobně probrali situaci na frontě. Vážíme si české iniciativy, která pomáhá ukrajinskému dělostřelectvu,“ komentoval Zelenskyj jednání na tiskovce.
„Ukrajina musí obdržet záruky, že Rusko znovu nezaútočí,“ odpověděl Pavel, podle kterého Rusko nemíní slova o příměří vážně. „Člověk musí být opravdu cynický, aby jednal o míru nebo příměří a současně provedl rozsáhlý útok proti civilní infrastruktuře,“ podotýkal Pavel v Kyjevě.
Bartošek: Rusko chce Ukrajinu zničit
V České televizi na Pavlova slova reagovali místopředseda Sněmovny Jan Bartošek (KDU-ČSL) či exministr Jiří Dienstbier (SOCDEM). „Já se slovy pana prezidenta se ztotožňuji. Ukazuje se, že pro Rusko to jsou prázdné fráze, oni ten mír skutečně nemyslí vážně. Protože to bombardování civilní infrastruktury je neskutečné, jak útočí v podstatě na civilisty,“ uvedl Bartošek v Událostech, komentářích na ČT24 a apeloval na to, podporovat v maximální možné míře Ukrajinu a dodávat jí dostatek zbraní.
„Ukazuje se, že Rusko bohužel svůj prvotní nápad, že Ukrajina nemá právo na to, aby existovala, že Ukrajinu chce zničit a více méně to území ovládnout, myslelo vážně,“ podotkl Bartošek, pro kterého v souvislosti s nástupem nové americké administrativy Donalda Trumpa přišel „jasný vzkaz, že o mír v Evropě se budete starat vy sami jako Evropa“.
Proplesknutí pro Evropu
Evropě se podle Bartoška dostalo „proplesknutí“ a dostatečně velký budíček pro všechny. „Evropa pochopila, že Amerika nebude chránit evropský prostor tak, jako doteďka. Minimálně to Trump tímto způsobem deklaruje. V okamžiku, kdy Francie říká, že je připravena nabídnout svůj jaderný deštník pro Evropu, tak je to jasný vzkaz a to, co Evropa musí skutečně udělat, je začít budovat své kapacity,“ upozorňuje Bartošek. „Buď to Evropa zvládne a přidá do kroku, a nebo Evropa tak, jak ji známe, nebude existovat,“ varoval.
Trump podle něj vrátil Rusko do hry a z Putina udělal partnera. „A to je špatná zpráva pro všechny,“ míní Bartošek. „Je to přehlížení Evropy, je to minimálně nešťastné,“ říkal. Podle něj je důležité nejen silné Česko, ale i silná Evropa - nejde o otázku jednotlivých členských států, v současné situaci je třeba postupovat společně, ačkoli „v některých věcech jsme zaspali“.
„Rusko nikdy neútočilo na někoho, kdo byl silnější, Rusko vždycky útočilo na toho, kdo byl slabší, a oni si netroufnou na Evropu jenom tehdy, jestliže budeme dostatečně silní,“ dodal Bartošek s tím, že investice do obranného průmyslu jsou nutné v tom, abychom ukázali, že jsme připraveni se bránit.
„Špatně uzavřený mír znamená jenom budoucí válku, a jestli se Ukrajina vydá na pospas těmhle mocenským válkám, tak to znamená do budoucna jen velké ohrožení Evropy včetně České republiky,“ dodal Bartošek.
Dienstbier: Trump na Putina netlačí
Trump vyvíjí tlak na Ukrajinu a na Vladimira Putina a na Rusko tlak příliš nevyvíjí, upozornil bývalý senátor a exministr pro lidská práva Jiří Dienstbier (SOCDEM). „Amerika je v tomto klíčový hráč, a pokud Spojené státy opustí Ukrajinu a budou nadbíhat Putinovi, tak já nevidím žádný dobrý výsledek,“ podotkl v ČT24.
Od Trumpa a lidí z jeho administrativy jsme přitom v posledních týdnech viděli „vyděračské metody“, míní Dienstbier. Trump podle něj žádný plán ohledně ukončení války na Ukrajině neměl, sám nyní označuje slova o ukončení konfliktu do 24 hodin jako nadsázku.
„Myslím si, že v podstatě si z něj dělá Vladimir Putin srandu tím, jakým způsobem s ním jedná. On (Trump) to prezentoval jako skvělý rozhovor, který má nějaké výsledky, mělo to být okamžité příměří, co se týče infrastruktury a energetických zařízení, a vidíme, že se nic z toho nestalo. Kde je ta geniální schopnost vyjednávat dohody a vyřešit něco velmi rychle?“ kroutil hlavou Dienstbier. „Nevěřím, že Rusko má zájem dohodnout se jinak než jednostranně výhodně pro sebe samotné,“ dodal exministr.
„Jediný hmatatelný výsledek z jednání Putina a Trumpa je, že se domluvili, že spolu budou hrát hokejisti zápas,“ rýpl si Bartošek.
Ztráta důvěry USA?
Bývalý europoslanec Jiří Payne oceňoval „pragmatismus našeho prezidenta v tom jednání, které teď vede“.
„Ke konzervativním hodnotám patří například, že když něco někdo řekne, tak to platí, ale když něco řekne prezident Putin nebo prezident Trump, tak máme pocit, že to neplatí, že to za týden bude jinak,“ podotkl v České televizi Payne, podle kterého USA během posledních dvou měsíců ztratily důvěryhodnost v celém světě.
„Najednou slyšíme Putinovy argumenty z Ameriky, že by si na Ukrajině měli uspořádat nové volby (...) Spíš mám podezření, že se nějak dohodli na rozdělení světa, že Amerika si vezme jednu třetinu, Putin si vezme Evropu do svého patronátu a Čína si vezme Pacifik. A že si budou vzájemně pomáhat,“ uvedl Payne s tím, že je nyní otázkou, zda si malé státy nechají diktovat od velmocí, že musí poslouchat. USA, Rusko a možná i Čína si nyní patrně rozdělily sféry vlivu, dodal.
Ono je to bohužel ještě horší, tu páru nemá víc jak půlka Evropy, protože ti všichni se o to vůbec nezajímají, pouze přikyvují na každou blbost, kterou jim jejich zfanitizovaní politici předloží.