Nadzvukový letoun sovětské výroby do Kunovic zapůjčí státní podnik LOM Praha, v areálu firmy v pražských Malešicích stál stroj posledních 19 let.  Převoz letounu je součástí dohody o výpůjčce stroje ze státního podniku LOM Praha do muzea v Kunovicích. „Tímto počinem opět posilujeme spolupráci s kunovickým leteckým muzeem a já jsem za to velice rád. Nejenže tím zachraňujeme další legendární stroj československého vojenského letectva, ale nepochybně tím potěšíme mnohé letecké nadšence vojenské letecké historie,“ uvedl ředitel LOM Praha Jiří Protiva.

Před samotnou nakládkou letadla jeřábem sundali mechanici ze stroje křídla. Trup letounu ovšem poveze transport vcelku. Plánovaná trasa vede přes Polygrafickou, Sazečskou, Tiskařskou a Průmyslovou ulici na Jižní spojku a přes Spořilov a ulici 5. května na dálnici D1, kterou konvoj opustí až na exitu 210 u Holubic na Vyškovsku. Odtud pak přes Slavkov u Brna a Chřiby zamíří do Kunovic.

Celou trasu dlouhou asi 285 kilometrů by měl konvoj podle ředitele přepravní společnosti Burkharda Junga zvládnout přibližně za čtyři a půl hodiny. „Pokud půjde vše podle plánu, někdy o půl šesté bychom mohli být v Kunovicích. Skutečný čas příjezdu bude ovšem záviset na dopravní situaci v Praze a také na počasí během přepravy,“ uvedl Jung.

Stroj MiG-23 MF trupového čísla 7184 bude prvním letounem v kunovickém muzeu, který patří do takzvané třetí generace stíhacích letounů a zároveň také prvním s měnitelnou geometrií křídla. Zároveň bude reprezentovat žateckou leteckou základnu, kde stroj sloužil u 11. stíhacího leteckého pluku. Letoun MiG-23 vznikl na přelomu 60. a 70. let minulého století jako nástupce známějšího MiG-21. Nakonec se ale oba typy vyráběly souběžně.

V září 2016 vyvolal velkou pozornost veřejnosti transport trupu bývalého vládního letounu Tu-154. Z vojenského letiště v pražských Kbelích jej do Leteckého muzea v Kunovicích převážel tahač. Cesta více než 50 metrů dlouhé a desítky tun těžké soupravy trvala tři dny. Šlo o historicky jeden z největších převozů letecké techniky v ČR. Konvoj s křídly a dalšími částmi stroje, který je dnes jedním z hlavních lákadel muzea, dorazil do Kunovic o několik týdnů později.

Fotogalerie
48 fotografií