Cestopis Anglické listy vznikl z Čapkových zápisků, které posílal v roce 1924 do Lidových novin ze své dvouměsíční cesty napříč Velkou Británií. V roce 1941 věnovalo 20 československých vojáků jeden výtisk v anglickém jazyce svému instruktorovi Ernestu Van Maurikovi. Ten ji na sklonku života předal do sbírek Imperial War Museums.
Rarita s autogramy hrdinů
Expozice v Muzeu literatury je podle Stehlíka spojením kultury a literatury s velkými dějinami a mimořádné akce československých parašutistů. „My jsme si půjčili z Británie poprvé do České republiky originál anglického vydání Anglických listů Karla Čapka, který je zvláštní jednou věcí, že je v něm 20 podpisů frekventantů paradesantního (parašutistického) kurzu, včetně Jana Kubiše, Jana Hrubého, Josefa Bublíka a dalších parašutistů,“ řekl.
Expozice zahrnuje i exponáty přímo spojené s operací Anthropoid, což byl krycí název pro výsadek vyslaný do protektorátu. Jde například o útržek použitého padáku či lýtkové pouzdro na pistoli zajištěné v kostele Cyrila a Metoděje, kde se výsadkáři po atentátu skrývali. Vystaveny jsou i originály Čapkových ilustrací k Anglickým listům, rukopisy jeho děl s protiválečným zacílením, zahraniční vydání Anglických listů a výtvarná díla s nimi spojená. Expozici doplňuje prezentace o Čapkovi.
Necelý týden
V Muzeu literatury mohou lidé vidět originál Anglických listů s podpisy příštích pět dnů. „Je to opravdu mimořádné vystavení, protože je to citlivé z hlediska inkoustů těch podpisů,“ uvedl Stehlík. Výstavu mohou lidé navštívit každý den od 10:00 do 18:00. Následující tři týdny bude součástí výstavy kopie knihy s podpisy, zůstanou ale například originály dalších Čapkových děl.
Anthropoid
Koncem září 1941, po nástupu Heydricha na Pražský hrad, rozhodla československá exilová vláda v Londýně o rozšíření pomoci domácímu odboji proti nacistům o atentáty a fyzické likvidace nacistů a zrádců. V prosinci 1941 byli na území protektorátu vysazeny tři výsadky (Silver A, Silver B a Anthropoid), v posledním z nichž byli i dva atentátníci na Heydricha. Na zastupujícího říšského protektora zaútočili parašutisté Jozef Gabčík a Jan Kubiš 27. května 1942, následkům atentátu podlehl 4. června. Po atentátu bylo vyhlášeno stanné právo a začaly masové popravy. Nacistický teror vyvrcholil v červnu 1942 vyhlazením Lidic a Ležáků. Za tohoto stanného práva, které skončilo 3. července 1942, zahynulo přes 3 000 lidí.
Karel Čapek. Nejslavnější český spisovatel a jeho trpký závěr života. Zemřel však dřív, než pro něj přišlo gestapo Videohub