Nevyužívaný dům bývalé plicní kliniky obsadili v roce 2014 aktivisté z autonomního centra. Od exekutora si jej v lednu převzala SŽDC, která je jejím majitelem.

Správa železnic chce budovu kompletně zrekonstruovat. Podle mluvčího SŽDC Marka Illiaše by měla být využita prakticky jen hrubá stavba a její nosná konstrukce. Uvnitř domu by mělo vzniknout nové uspořádání struktury budovy pomocí nových příček, s tím souvisí i nové rozvody, omítky, výplně otvorů a další úpravy. Plánovaná přestavba zahrnuje i část podkroví a střechu. Do domu navíc bude vybudován bezbariérový přístup a výtah.

Vlastní úpravy potrvají rok

Kdy stavba přesně začne, zatím není zřejmé, záležet bude na výsledku výběrového řízení. Samotná stavba by měla trvat 12 měsíců a dokončena by podle podmínek soutěže měla být nejpozději do konce roku 2020.

SŽDC plánuje budovu využít jako administrativní objekt, a to primárně pro vlastní účely. Do budovy by se tak měla přestěhovat z provizorních prostor část pracovníků Stavební správy západ.

Zástupci autonomního centra dlouho odmítali budovu opustit. Nejprve dům užívali načerno a později si vyjednali výpůjčku. Mezitím objekt přešel ze správy Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) na SŽDC. Železniční organizace nakonec musela budovu letos v lednu nechat vyklidit exekutorem.

Fotogalerie
9 fotografií