Poslední squatteři, kteří na střeše domu strávili celkem sedm nocí, opustili budovu ve čtvrtek odpoledne. Správa železnic už na místě má najatou bezpečnostní agenturu, která se bude starat o bezpečnost budovy. Zástupci organizace podle exekutora Ivo Luhana dům převzali do 10:45. „Můj výkon tady v zásadě končí, dostává se to do gesce SŽDC a už si ten objekt musí chránit sama,“ vysvětlil exekutor. Dodal, že kdyby nyní někdo chtěl do objektu vstoupit, bude to už SŽDC řešit běžným způsobem, tedy pravděpodobně nahlášením na policii.

Exekutor dodal, že má povinnost po Klinice jako povinném požadovat uhrazení nákladů na exekuci, které mohou přesáhnout částku 100 000 korun. „Samozřejmě pokud povinný bude nemajetný nebo nebude náklady hradit, tak bohužel budou k tíži oprávněného, tedy SŽDC,“ dodal. Náklady nyní exekutor vyčíslí, aktivisté i SŽDC budou moci podat námitky a pak rozhodne soud.

Nevyužívaný dům aktivisté obsadili v roce 2014. Většina z nich opustila objekt již minulý čtvrtek a pátek, kdy exekuce začala. Poslední čtyři lidé, kteří zůstali na střeše, se dobrovolně rozhodli odejít ve čtvrtek po 16:00. „„Chtěli poukázat na to, že v Praze je 7000 prázdných domů, zatímco v mrazech na ulici umírají lidé. Na střeše Kliniky vydrželi osm dní, čímž na problém dostatečně upozornili,“ uvedl ve čtvrtek pro Blesk.cz člen kolektivu Kliniky Martin Černý. Aktivisté nyní řeší, kam jít, protože v Klinice žili a jiné přístřeší nemají. Jestli bude centrum pokračovat jinde, zatím není jasné.

Správa se chystá budovu zrekonstruovat a nastěhovat do ní kanceláře zhruba pro padesát úředníků ze 431 zaměstnanců, kteří v Praze pracují v pronajatých budovách. V polovině roku plánuje SŽDC uspořádat soutěž na dodavatele rekonstrukce, podle dřívějších vyjádření začne již nyní se stabilizací objektu. Opravy by podle mluvčí správy Kateřiny Šubové měly trvat 1,5 roku a podle odhadů vyjdou zhruba na 40 milionů korun. Členové Kliniky tvrdili, že rekonstrukce nezačne ještě minimálně rok a nejméně do té doby mohli v budově dále působit. O převzetí domů projevil zájem magistrát, podle SŽDC to však z právních důvodů není možné.

Pořad Epicentrum, v němž na otázky odpovídal člen kolektivu Kliniky Jakub Ort:

Video
délka: 30:32
1080p 720p 360p

Aktivista ke Klinice: Je to demonstrace, ne krádež. Chceme probudit společnost. Blesk TV

Fotogalerie
73 fotografií