Číňan před pěti lety zaplatil ukrajinské reprodukční klinice s pobočkami v Kyjevě a Charkově, kterou našel přes internet, miliony korun za to, že mu náhradní matka odnosí dítě. Vše fungovalo tak, že embryo vzniklo z darovaného vajíčka a spermie muže, jenž si dítě objednal, načež jej klinika vložila do těla náhradní matky z Ukrajiny. Před porodem pak klinika ženu dopravila do Prahy, kde porodila. Pak se měla vzdát práv na dítě a předat jej biologickému otci dítěte.

Jenže se psal rok 2020 a vše zkomplikovala koronavirová pandemie – žena tak ještě stihla odcestovat do Prahy a porodit tam. Muž měl dorazit také, společně měli zajít měsíc před porodem na matriku, kde by prohlásili, že je otcem dítěte, následně by požádal o svěření do péče a s miminkem se vrátil do Číny. Jenže kvůli koronaviru musel zůstat ve své vlasti. „Z důvodu uzavření hranic k tomu nedošlo a dítě, které se ženě narodilo, zůstalo nadále na území České republiky v péči jedné z chův,“ poznamenali podle serveru čeští vyšetřovatelé.

Muž se prý snažil domluvit, aby dítě zůstalo u náhradní matky, s tím však klinika nesouhlasila, a tak kontaktoval české velvyslanectví v Číně, což se klinice také nelíbilo. „Řekli mi, že nemám možnost do Prahy přijet běžnou cestou, protože jsem na velvyslanectví napsal dopis, a tvrdili mi, že mě dali na černou listinu českého ministerstva vnitra,“ popsal muž v rozhovoru. Ženu prý zařízení nutilo zůstat v Česku, dokud si biologický otec pro dítě nepřijede, a dítěti mezitím zajistilo chůvu.

Muži mezitím účtovali náklady na péči o dítě, které činily cca 4570 eur (115 tisíc korun). Kriminalisté uvedli, že matka v Česku neměla peníze a žila bídně. „Trpěla akutním nedostatkem peněz, klinika jí žádné finanční prostředky nezaslala. V určitém období po dobu devíti dnů měla pouhých 70 korun na živobytí,“ uvedli.

Psychický tlak

Muž se mezitím začal s klinikou dohadovat, chtěl, aby mu zdůvodnila, proč má měsíčně platit tisíce eur, ta mu na oplátku přestala dávat zprávy o dítěti. „Zakázali kontaktní osobě, aby mi posílala fotky a videa dítěte, zakázali jí také, aby mi volala. Nevěděl jsem, kde dítě je a zda je v pořádku. Tou dobou už jsem byl pod opravdu velkým psychickým tlakem,“ říká muž s tím, že to trvalo více než čtyři měsíce. „125 dní jsem neměl žádný kontakt. Nevěděl jsem, s kým dítě je, a taky jsem nevěděl, kdo o něj pečuje. To období bylo úplně nejhorší, každý den jsem nemohl usnout,“ dodal.

Mezitím už případy mapovala česká Národní centrála proti organizovanému zločinu a muž s ní spolupracoval. „Několikrát mu vyhrožovali a vydírali jej, vyhrožovali mu, že by se mohlo stát i něco jeho právnímu zástupci na Ukrajině,“ uvedli kriminalisté. Do Prahy se muž až v roce 2021, když bylo dítěti 13 měsíců. Muž jej našel, pronajal si byt nedaleko a navazoval s ním kontakt. „Když už si na mě dítě trošku víc zvyklo, tak jsem pronajal nový byt a tam jsme se přestěhovali všichni i s chůvou a její rodinou, byli jsme tam všichni spolu. Učil jsem se, jak se o něj starat. V Praze jsme byli celkem sedm měsíců,“ uvedl. Pak se s dítětem vrátil do Číny. Cesta za dítětem jej stála nakonec cca 100 tisíc eur (2,5 milionu korun).

Klinika: Obvinění odmítáme

Českým kriminalistům se podezření na obchod s dětmi nepotvrdilo, neboť dítě ve finále dostali do péče biologičtí otcové, server však podotkl, že spis předali na Ukrajinu, kde jsou čtyři lidé z vedení kliniky obžalovaní a hrozí jim 15leté vězení. Klinika pochybení odmítá. „Klient kategoricky odmítá, že by se měl on, klinika či někdo z dalších osob z jeho okolí účastnit ‚výroby a prodeje dětí‘, vydírání otců či nějakého vykořisťování náhradních matek. Skutečnost, že policie či české úřady mají s danou věcí nějaké etické či morální problémy, samo o sobě neznamená, že je provozování náhradního mateřství nelegální,“ uvedl pro Seznam Zprávy její advokát Marek Eichler.