Neštěstí se stalo loni 7. dubna okolo 14:00. Muž, na kterého sutiny spadly, utrpěl mimo jiné devastující zranění hlavy. Přivolaní záchranáři mu již nedokázali pomoci. Podle obžaloby vlastníci- Jiří, Miroslav a Zdeněk Prok., Jan, Jiří a Tomáš Prou., Jana S. a Vít F. - objekt dlouhodobě zanedbávali.

Shodil zeď výbuch, vítr nebo špatný stav?

Soud v pátek vyslechl svědky události, na tom, co pád stěny způsobilo, se ale neshodli. První uvedl, že pád stěny způsobil výbuch, podle něj to bylo jasné z pohybu cihel, ale i z toho, jak daleko sutiny dolétly. Navíc slyšel hlasitou ránu. Druhý ze svědků to naopak odmítl, podle něj stěna spíše spadla. „Výbuch jsem neslyšel,“ řekl. Samotný pád neviděl, pomáhal při hledání zavaleného muže a pořídil také fotografie zřícené zdi.

To, že by příčinou zřícení byl výbuch, vyloučil na místě pyrotechnik. Znalec z oboru stavebnictví Karel Mikeš u soudu uvedl, že k pádu přispěl podle jeho názoru pravděpodobně poryv větru. Stěnu označil za „dlouhodobě degradovanou“. Soud přibral k řízení další znalce, mimo jiné z oboru požární ochrany - ten by měl určit, zda k výbuchu opravdu dojít nemohlo. Až dodají znalecké posudky, bude nařízeno další hlavní líčení, uvedla soudkyně.

Tragédie, která nepřebolí

Přítelkyně zemřelého u soudu řekla, že se s přítelem a bratrem vydali na výstavu, po cestě ale ještě chtěli vynést smetí do popelnic, které u zdi stály. Popsala, jak viděla pád zdi, přítele však varovat nestihla. Od neštěstí trpí psychickými problémy, dochází na terapie. „Bojím se o bratra, bojím se o matku, bojím se o všechny,“ řekla v emotivním vyjádření soudu.

Stejně jako její bratr odmítla, že by zřícení způsobil výbuch plynu. „Žádný výbuch tam nikde nebyl,“ řekla. Podivila se i nad tím, jak se mohla stěna, která sousedí s veřejným prostranstvím, dostat do tak špatného stavu.

Matka, otec a sestra zemřelého žádají každý po milionu korun za nemajetkovou újmu. Jeho přítelkyně, se kterou chystali svatbu, nárokuje 2,6 milionu a také 20 000 korun za náhradu nákladů pohřbu. Její bratr, který byl neštěstí přítomen, chce 600 000 korun, část za to, že má od události psychické problémy, zbytek kvůli tomu, že mu zemřel nastávající švagr a blízký přítel.

Zástupce pojišťovny dnes uvedl, že je pojišťovna připravena újmu nahradit, pravděpodobně ale půjde o menší částky, než poškození žádají. Zbytek nároků by měl být podle zástupce řešen v civilním řízení.
Fotogalerie
9 fotografií