Hned v pondělí ráno bylo rušno na radnici Prahy 5. Po jednání na stavebním úřadě už jsou jasné i další kroky městské části. „V první řadě bych chtěl vyjádřit upřímnou soustrast pozůstalým, se kterými se budeme snažit spojit a pomoci jim v následujících těžkých dnech. Zároveň jsme se rozhodli za městskou část nad rámec našich povinností objednat nezávislého statika, který by prošel Prahu 5,“ řekl pro Blesk.cz starosta Pavel Richter (TOP 09).

Poté, co statik zkontroluje závadná místa, by chtěla radnice upozornit majitele, aby domy a okolí zkontrolovali a předešli tak další možné tragédii. „Po konzultaci se stavebním úřadem bychom na další případná nebezpečná místa upozornili majitele objektů, aby nedošlo k podobné události,“ potvrdil dále Richter.

Video
délka: 01:21.27

Tragická smrt u Radlické: Na zhruba čtyřicetiletého muže se zřítila stěna. Aktu.cz

Majitelem architekt

Téměř k neuvěření je však fakt, že jedním z osmi majitelů torza starého domu byl podle katastrálního úřadu také renomovaný architekt Tomáš Prouza. Ten se však k události nechce jakkoli vyjadřovat. „K celé události se nebudu jakkoli vyjadřovat ani vydávat žádné stanovisko, necháme to vyšetřit policii,“ sdělil pouze redaktorovi.

Vyšetřování bude probíhat v následujících týdnech a měsících. Ke zřícení stěny s největší pravděpodobností došlo vlivem silného poryvu větru. Policejní vyšetřování se bude dál soustředit zejména na to, komu stavba patřila a zdali bylo uděláno vše pro to, aby stěna byla v pořádku a řádně zabezpečená, řekl během víkendu tiskový mluvčí policie Tomáš Hulan.

Majitelům navíc hrozí dlouholeté vězení. „Za obecné ohrožení z nedbalosti s následkem smrti hrozí majitelům objektu až osm let vězení, případ je nyní ve vyšetřování,“ dodal Hulan.

Případ budeme i nadále sledovat.

Fotogalerie
6 fotografií