„Úroveň vyprodanosti nových bytů v hlavním městě nadále roste, a to i přesto, že doposud byly jarní měsíce pro developery hlavní sezonou. Letos se jich prodalo nejméně za poslední roky,“ uvedl manažer Deloitte Petr Hána.

V průběhu března a dubna z ceníků developerů ubylo 1068 bytů, 55 se jich do nabídky vrátilo. Developeři tak prodali 1013 nových bytů. Nejvíce bytů ubylo z nabídky Central Group (188), následují Finep (76), AFI (48), Penta Investments (46) a Skanska Reality (44).

„Aktuálně je v nabídce developerů v celé Praze pouze 738 dokončených bytů, což je nejméně za poslední čtyři roky. Dalších 2000 bytů je rozestavěných s dokončením do jednoho až dvou let. Odhadem za dva roky bude dokončeno dalších 1337 bytů, které jsou ale zatím pouze na papíře,“ doplnil jednatel portálu Cenová mapa Milan Roček.

Na periferiích roste méně projektů

Hlavním důvodem růstu cen nových bytů je podle něj to, že menší a levnější byty jsou velmi rychle vyprodány. Na trhu pak zbývají větší a dražší. „Na trh navíc přichází více menších, ale dražších projektů v centru města a mnohem méně projektů levnějších, které dříve vznikaly jako větší celky na perifériích Prahy,“ uvedl Roček.

Podle Hány je zjevné, že problém je na straně malé nabídky, nikoliv vysoké poptávky. Poptávka meziročně klesla o téměř 20 procent, nedokáže ale vyrovnat pokles nabídky. „Zlepšení nebo změnu trendu nelze bohužel očekávat v nejbližších měsících a ani letech,“ dodal Hána.

Podle údajů developerských firem Trigema, Skanska Reality a Central Group průměrná nabídková cena nových bytů v Praze na konci prvního čtvrtletí vzrostla zhruba o čtvrtinu na 82 376 korun za metr čtvereční.

Zajímá vás, jak se bydlí ve Starých Střešovicích, tedy jen kousek od Pražského hradu?  Lidé tu žijí jako na vesnici. Podívejte se na tento díl pořadu Selfie z Prahy:

Video
délka: 08:07.38

Čtvrť u Pražského hradu, kde žijí jako na vesnici! A jak tým (ne)krotí opilce v ulicích Matěj Smlsal, David Vaníček, Hudebnibanka.cz