„Je to polská varianta, která byla vyráběna jako úprava lehkého sovětského vrtulníku Mil Mi-1, jež byla vyráběna koncem 50. let 20. století. Tato varianta je označená jako SM-2 a je zajímavá, že se v jejím případě podařilo využít kombinaci sedmiválcového hvězdicového motoru s třílistým hlavním rotorem, což byla na svou dobu nejen velice zdařilá kombinace, ale především moderní řešení,“ prozradil pro Blesk brigádní generál Aleš Knížek, který je od roku 2002 ředitelem VHÚ.

Jediný v republice

Do Československa se podle Knížka dostal jediný vrtulník tohoto typu, přičemž jich v Polsku vzniklo zhruba okolo stovky. „Začal létat 15. listopadu 1962 a už 11. ledna 1963 byl registrován na československém ministerstvu vnitra, u kterého létal do roku 1970,“ líčí Knížek.

Následně vrtulník odkoupil Slov Air Bratislava. „Dohromady nalétal 1200 letových hodin, což představuje jeho stanovenou životnost, než jej v roce 1975 převzalo vojenské muzeum ve Kbelích.“ V jeho depozitáři pak posečkával až do renovace, která probíhala u podniku LOM Praha v letech 2021 a 2022 a která vyšla zhruba na 1,5 milionu korun.

Do posledního šroubku

Renovace byla podle Jiřího Protivy, ředitele LOM Praha, doslova komplexní. Odborníci státního podniku si u vrtulníku vzali na paškál úplně vše do posledního šroubku a nýtu.

Omlazený vrtulník SM-2 je od roku 2022 k vidění v Leteckém muzeu Kbely.
Autor: Martin Přibyl

„Renovovali jsme plášť, vnitřní kabinu včetně přístrojové desky i skla,“ vyjmenoval pro Blesk ředitel s tím, že právě přesklení kabiny pilotů bylo jednou z nejnáročnějších činností. „Některá skla jsme museli nově vyrobit, jiná pouze brousit, leštit a obnovovat,“ podotkl Protiva s tím, že když odborníci vrtulník z VHÚ přebírali loni, tak nebyl zcela kompletní. „Některé části scházely, byť byl jinak vrtulník ve velice dobrém, zachovalém stavu.“

Originální díly

„Co pro nás představovalo další náročnost, bylo sehnání dobového vybavení kabin. Tím, že jde o starý vrtulník, náhradní součástky samozřejmě už dávno vymizely z trhů,“ přiblížil Lukáš Syrový, který renovátorský tým vedl. Proto renovátoři některé scházející díly vyrobili svépomocí podle dobových informací a fotografiích.

Jinak je však vrtulník v podstatě jen „omlazený“ – o pomyslné novější „kopii“ nemůže být řeč. „Drak vrtulníku je původní, tak jako rotorové listy které jsou speciální, protože mají dřevěné výztuže s plátnem, které jsme museli ošetřit a následně nalakovat, a také je původní i mnohé přístrojové vybavení, které se, lidově řečeno, oprášilo,“ líčí Protiva s tím, že vrtulník je teď přesně v tom stavu, v jakém létal v 70. letech – včetně nátěru, u kterého by kde koho mohlo omylem napadnout, že jde o reakci na konflikt na Ukrajině, jelikož nátěr připomíná barvy ukrajinské vlajky.

Takto vypadal vrtulník SM-2 před renovací. Zkonstruován byl v závodech Wytwórnia Sprzętu Komunikacyjnego Zykmunda Pulawskiho ve Swidniku a v Československu létal jen jediný svého typu.
Autor: VHÚ Praha

Elektrikářský »průzkumník«

Pro jaké použití byl vlastně vrtulník zkonstruován? „Šlo o pětimístnou transportní verzi. Jeho účelem proto byla primárně přeprava lidí, ale i materiálu,“ přiblížil Knížek. „Zároveň ale sloužil při kontrole drátů vysokonapěťového vedení na území celého Československa,“ podotkl generál s tím, že v případě vedení vysokého napětí, které je kolikrát ve výšce desítek metrů, byla kontrola životnosti a kvality drátů a konstrukcí ze vzduchu praktičtější, než ze země.

Nový jen „jako“?

Podle Syrového slov je modrožlutý elegán plně funkční, jako zamlada. Znamená to tedy, že by byl schopen létat? „Technicky by to mělo být možné, ale bylo by zapotřebí další technické dovybavení,“ sdílí s úsměvem. Téhož názoru je i Protiva. „Pokud bychom v pracích pokračovali, možná bychom dospěli k tomu, že by byl letu schopný. Mnoho systémů ve vrtulníku totiž funguje.“

„Bylo by to hezké, vidět vrtulník znovu ve vzduchu, ale jeho zprovoznění do letového stavu se všemi možnými povoleními by bylo určitě finančně velmi náročné,“ uzavřel Knížek s tím, že letu schopnost nebyla cílem renovace. K vidění je v muzeu ve velké hale, která je tematicky soustředěna na československé letectvo.

Věděli jste, že...

… pokud by vrtulník opravdu znovu vzlétl, byl by podle původních technických dat schopen vzlétnout až do výšky 3 500 m? Urazit by na jedno natankování mohl až 320 kilometrů, přičemž jeho největší rychlost je uváděna 170 km/h.

Kde: Letecké muzeum Kbely, Mladoboleslavská, Praha 19.
Kdy: Květen až říjen, úterý až neděle od 10:00 do 18:00.
Vstupné: Volné.

Video
délka: 04:12.64
Video se připravuje ...

Omlazený vrtulník SM-2 je od roku 2022 k vidění v Leteckém muzeu Kbely. David Zima

Fotogalerie
31 fotografií