Situace, kdy na sebe zvrhne dítě hrnec s vařící vodou, děsí asi každého rodiče. To se bohužel koncem letošního března stalo i jedné mladé rodině z Ukrajiny. Kvůli ruské agresi jim v domě ve vesnici Čajkoviči netekla voda, rodiče se tedy rozhodli, že své dvě malé dcerky vykoupou u jedné z babiček. Když se ale ohřívala voda na koupel na kamnech, malá Julie v mžiku na sebe hrnec s vařící vodou převrhla.

Rodiče ji okamžitě odvezli do nedalekého Lvova do nemocnice, kvůli válce je však nemocnice dlouhodobě přetížená a špatně zásobovaná, bylo tedy více než jasné, že zde holčičce nepomohou. Protože jsou ale od začátku války tamní lékaři ve spojení s programem ministerstva vnitra MEDEVAC a Červeným křížem, kteří sem od začátku války posílají humanitární pomoc, podařilo se malou holčičku i s maminkou transportovat do Prahy, do vinohradské nemocnice.

Záchrana na poslední chvíli

Transport Julie, která byla popálená na 60 % těla, měl trvat maximálně 6 hodin. Kvůli válečnému chaosu na hranicích se však protáhl na neuvěřitelně dlouhých 18 hodin, přitom každá minuta byla pro záchranu života holčičky klíčová. „Děvčátko přijelo v kritickém stavu na dýchacích přístrojích. Mělo jen malou naději na přežití. Její stav navíc komplikovala infekce a metabolický rozvrat,“ popsal přednosta Kliniky popáleninové medicíny Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Robert Zajíček.

V prvních dnech lékaři doslova bojovali o její holý život. Když se podařilo Julii stabilizovat, následovalo několik etap operací. Při první etapě byla děvčátku odstraněna kůže na 25 % těla, při druhé následovalo dalších 35 %. Lékaři využívali dárcovskou kůži, která zabraňuje infekci i ztrátám tekutin, a tak zlepšuje celkový stav malé Julie. Výhodou Vinohradské nemocnice je také špičkové vybavení, které právě dárcovskou kůži dokáže vyrábět.

Dlouhá rehabilitace

„Musím říct, že holčička je neuvěřitelný bojovník. Přežila na Ukrajině neskutečné věci. V současné době s ní už rehabilitujeme, ona chodí s maminkou po nemocnici a neustále se na nás usmívá. Maminka se navíc naučila i česky, takže s námi bez problému komunikuje a dobře se zde obě adaptovaly,“ řekl Zajíček. „Maminku také edukujeme, jak má s Julinkou správně cvičit, protože rehabilitace je v těchto případech klíčová. Během pár dní pak obě budou v rehabilitaci pokračovat v léčebně v Košumberku,“ uzavřel Zajíček.

Video
Video se připravuje ...

Blesk Podcast: Československo už čelilo masovému příchodu uprchlíků, říká historik Jiří Marek, Lukáš Červený

Fotogalerie
27 fotografií