Biskupství plzeňské představilo program Pomoci bydlet, díky kterému usnadní nájemníkům svých bytů orientaci v systému sociálních dávek na bydlení či péči.

Seniorům, kteří chtějí bydlet v klasickém nájmu, je určený nově postavený bytový dům na Nové Hospodě. Je v něm 35 bytových jednotek o dispozici 1+kk a 2+kk. V domě má kancelář Městská charita Plzeň, která je připravena v případě potřeby nájemníkům pomoci s chodem domácnosti či domácími pracemi.

Tyto služby, jako pomoc s osobní hygienou, nákupy, zajištění stravy, zdravotních pomůcek či například objednání Senior taxi, ale nejsou součástí nájemného. Městská charita také může seniorům pomoci s vyřízením například příspěvku na péči.

Nájem bez kauce

Kromě charity a organizace Člověk v tísni Biskupství plzeňské spolupracuje asi tři čtvrtě roku i s organizací Víc než jen bydlení. „Ta pomáhá zprostředkovat nájemné bydlení lidem, kteří z jakéhokoli důvodu nemají finanční prostředky na kauci, která je v drtivé většině vyžadována,“ vysvětlil plzeňský biskup Tomáš Holub.

Díky tomu tak má biskupství obsazený jeden byt znevýhodněnou rodinou a další dva byty jsou v řešení. Pro lidi v tíživé sociální situaci je totiž často obtížné dosáhnout na klasický nájem. Přitom od standardního nájemního bydlení klienta často dělí pouze předsudky majitelů nebo neznalost realitního trhu a obavy z „papírování“.

„Biskupství plzeňské ve spolupráci s organizací Víc než jen bydlení klienta všemi procedurami provede a postará se o všechny nezbytnosti. Zároveň kontroluje, zda nájemce plní své povinnosti vůči pronajímateli. I pronajímatel se tak může spolehnout, že vše bude v pořádku,“ uvedl  mluvčí biskupství Pavel Říha.

Solidární fond

Podle biskupa Tomáše Holuba biskupství nechce a ani nemůže suplovat stát a sociální zabezpečení, ale chce lidem ukázat všechny možnosti, které jim mohou pomoci vyřešit jejich obtížnou situaci.

Pro zcela výjimečné situace, kdy není možné jedinci poskytnout pomoc od státu ani od neziskových organizací, existuje solidární fond biskupa. „V těchto případech se možnost poskytnutí příspěvku z tohoto fondu bude řešit individuálně,“ doplnil Říha.

VIDEO: S bydlením je spojené i zdražování energií. Jak chtějí politici zkrotit skokově rostoucí ceny?

Video
délka: 17:07.52
Video se připravuje ...

Zdražování energií: Jak chtějí politici zkrotit skokově rostoucí ceny? Blesk TV a Mall TV