Muž při nástupu ke strážníkům předložil požadovaný výpis z trestního rejstříku, trest byl ale už zahlazen, takže výpis byl čistý. To by se nestalo, kdyby byl požadován opisu trestního rejstříku, kde zůstává zapsáno vše.

Když městská policie odhalila pravdu o svém členovi, který sympatizuje s neonacisty, dokonce kandidoval za Dělnickou stranu a byl odsouzen za úmyslný trestný čin, dala mu výpověď. Tu ale muž odmítl přijmout. Městská police tak nemá páky, jak se ho zbavit. Místo služby v ulicích jej proto „uklidila“ do psího útulku. Na případ upozornil server idnes.cz.

Může za to koronavirus

„Hlavním problémem téhle kauzy je covid-19. Toho člověka jsme přijali 3. února, pak mu běžela tříměsíční zkušební doba. V té musí všichni projít akreditovaným školicím střediskem, žádají o zbrojní průkaz, vše vrcholí zkouškou na ministerstvu vnitra,“ uvedl pro server radní pro bezpečnost Martin Zrzavecký.

Jenže v době nouzového stavu se vše přerušilo a muži mezitím uběhala tříměsíčního zkušební lhůta. „Pokud by všechno probíhalo standardně, v té lhůtě by bylo jasné, že nezíská zbrojní průkaz, byl by mu ve zkušební době ukončen pracovní poměr,“ dodal Zrzavecký.

Město má teď svázané ruce, bude muset čekat rok, než strážníkovi s kriminální minulostí uplyne roční pracovní smlouva. Na rozdíl od policistů, hasičů nebo příslušníků vězeňské služby, kteří jsou ve služebním poměru, strážníci jsou klasičtí zaměstnanci města.