Talentovaný mladík byl v obci velmi oblíbený, do kostela chodil cvičit na varhany, pořádal i dětské tábory a další aktivity v obci.

„Je to neuvěřitelná tragédie. Byl to velmi milý chlapec, který pochází z věřící rodiny. Tatínek je středoškolský učitel, maminka zpívá ve zdejším kostelním sboru. Vůbec nechci věřit tomu, co se stalo,“ řekla místní žena. Lidé už ke kostelu začali do rána nosit svíčky.

Video
délka: 00:27.40
Video se připravuje ...

V Bašce úderem poledne zněly zvony na památku zavražděného varhaníka Josefa (†18). Blesk Jana Gartnerová

„Jsme z toho v šoku, byl to bezvadný kluk. Vedl skauty, chodil s námi na průmyslovku. Když nepřišel do školy, začali ho hledat a pak jsme se dozvěděli, co se mu stalo. Je to strašný. Ve třídě jsme měli pietu,“ řekl Blesk.cz před kostelem jeden ze spolužáků.

Pachatelem je prý kamarád

„Kriminalisté zadrželi podezřelého muže (20), kterého dnes vrchní komisař obvinil ze zvlášť závažného zločinu vraždy. Je mu kladeno za vinu, že 30. listopadu měl přijít do kostela v době, kdy zde poškozený prováděl údržbu varhan, a po předchozím uvážení jej měl z osobních důvodů opakovaně fyzicky napadnout. Způsobil mu zranění, kterým poškozený mladík na místě podlehl,“ uvedla mluvčí policie Pavla Jiroušková.

V následujících hodinách bude na muže podán podnět k návrhu na vzetí obviněného do vazby. Hrozí mu trest odnětí svobody až na 20 let.

V malé obci, která je činem naprosto šokovaná, se mluví o tom že pachatelem má být Josefův kamarád, také varhaník, z Frýdlantu nad Ostravicí. Podle deník.cz čin nejspíš plánoval a připravoval se na něj, protože před vraždou prý seděl v autě, následně z něj vystoupil s nožem, a s nožem se do auta zase vrátil.

Josefa rodina postrádala od středečního večera. Jeho tělo však bylo nalezeno až ve čtvrtek dopoledne. Čas úmrtí tak přesně určí nařízená pitva. „Nezlobte se, nemůžu mluvit,“ hlesl správce farnosti Paweł Grodek.

Kajícný obřad

Římskokatolický kostel sv. Václava v Bašce je filiálním kostelem farnosti Skalice. „Je to pro nás naprosto nová situace, čekáme na pokyny z biskupství,” vysvětlil Grodek. Na neděli je v kostele naplánovaný tzv. kajícný obřad s účastí biskup ostravsko-opavské diecéze Mons. Martina Davida.

„Je to neštěstí, které v obci tady nikdo nepamatuje,“  starota obce Tomáš Břežek. „Je děsivé, že se může něco takového stát v kostele,“ kroutili hlavou místní obyvatelé

„Přijít o dítě znamená nepředstavitelnou bolest. A navíc těsně před Vánocemi. Myslím si, že už nikdy se blízcí zabitého nebudou moci těšit z Vánoc. Je mi moc líto rodiny, která toto teď musí prožívat,“ shodli se muž se ženou v domku opodál a stejně vyjadřují upřímnou soustrast desítky lidí na sociálních sítích.

Fotogalerie
24 fotografií