Po dlouhém mučení na stanici si šlapali zbídačelí muži pro smrt 800 metrů vysoko. „Nevím, jak tam mohli dojít, měli zpřelámané kosti, vytrhané zuby,“ řekl syn Stanislava, jednoho z partyzánů, Richard Richter (78) z Jablunkova.

Podle vnuka Leszka (50) partyzáni mířili večer na Kozubovou pro zbraň, kterou jim tam měl předat jugoslávský odboj. Bohužel nikdo netušil, že konfident z nedaleké obce Hnojník, dal Němcům echo.

„Jen žena, která je schovávala doma a kousek doprovázela, později zmínila, že měla pocit, jako by je vedla na pohřeb, prostě neblahé tušení,“ doplnil Richard, kterému byl v době tátovy smrti rok.

„Babička se z toho nikdy nevzpamatovala,“ dodal vnuk Leszek s tím, že i ona si za války zkusila své, protože sama patřila k odboji. „Půl roku se musela schovávat v chlívku s kozou,“ vylíčil.

Němce oklamala pravdou

Taky mu vyprávěla příběh, kdy nesla večer zbraně a materiál partyzánům z Jablunkova do asi 15 kilometrů vzdálené obce Javořinka a zastavilo u ní auto plné Němců.

„Babička byla hezká, tak ji rozjuchaná posádka přikázala vylézt na korbu, že ji sveze, a hned začala vyzvídat, co má v té těžké tašce. Babička v zoufalství odhrkla, že pušky a jídlo pro partyzány, a Němci se začali smát. Vzali to jako vtip. Pravda jí zachránila život,“ popsal Leszek.

Pomníček pod Kozubovou v sedle zvaném Malá Kykula nechaly po válce postavit železárny. Rodiny po čase ostatky partyzánů přestěhovaly na jablunkovský hřbitov.

VIDEO: Anděl smrti: Josef Mengele a jeho sadistické experimenty.

Video
Video se připravuje ...

Anděl smrti: Josef Mengele a jeho sadistické experimenty Videohub

Fotogalerie
6 fotografií