Opravdový boom zažíval průmysl na Ostravsku po druhé světové válce. Tehdejší politici potřebovali dostat do regionu mnoho horníků a hutníků. Lákadlem jim byly nové byty v rámci vybudování úplně nového, všem lidem v Československu vzorového města. V současné době žije v Havířově na 72 tisíc obyvatel.

Městská práva byla Havířovu udělena 4. prosince 1955. Tehdy ale stále neměl název. „V návrzích se objevily názvy jako Čestprácov, Chcemežít, Vzorvšem, Budosociokolektivov, Brygadov či Socialín,“ popsala mluvčí Rosalie Seidl Pokorná.

Vysmívaná sorela

Noví obyvatelé chtěli jméno Bezručov, ale komise měla jiný názor. „Vybrala název Šachtín, podle ní nejlépe vystihoval charakter nového města,“ uvedla mluvčí. „Ti nahoře“ ale rozhodli jinak. Ministerstvo vnitra Šachtín vetovalo a přednost dalo Havířovu.

Město je typickou ukázkou socialistického realismu. Nikdo mu neřekne jinak než sorela. Architektonický a umělecký směr vymysleli komunisté v Sovětském svazu v roce 1932 jako oslavu budovatelských úspěchů. Na zdech mnoha domů lze ještě dnes vidět výjevy dělníků, rolníků či stranických politiků. Havířov je od roku 1992 chráněnou památkovou zónou. Dříve vysmívaná sorela je dnes ceněna.

Havířov „soutěží“ s Porubou

Byli jste někdy v ostravské části Poruba? Pak jste si dost možná připadali právě jako v Havířově. Také ona má svou Hlavní třídu, její okolí je pro návštěvníka takřka k nerozeznání s okolím Hlavní třídy v Havířově. Zástavba porubské jižní části vznikala ve stejné době a ve stejném stylu sorely. I tady bylo bydlení určeno hlavně pro dělníky a jejich rodiny.

Největší jizva Havířova

Rychle se rozvíjející město doslova zmrazila katastrofa na dole Dukla, ve kterém pracovalo velké procento havířovských mužů. Osudného 7. července 1961 v něm zahynulo při důlním požáru 108 horníků.

Oheň vypukl od naprázdno běžícího dopravníku uhlí. Na vině byl kromě selhání jednotlivců i obrovský tlak funkcionářů na horníky kvůli plnění plánů. Na dodržování bezpečnosti se mnohdy kašlalo. Městem se nesl pláč vdov, už za dva dny po tragédii se ale v Dukle opět těžilo.

Co pálí Havířovany dnes? Nádraží!

Nad unikátní budovou nádraží v Havířově už mnozí zlomili hůl před lety poté, co se vážně uvažovalo o její demolici. Stavba vybudovaná v 60. letech v bruselském stylu Světové výstavy Expo 58 nakonec zůstane a momentálně se opravuje. „Jde o zlomovou a důležitou stavbu pro město a jeho rozvoj. Vždyť doposud si cestující ani neměli zajít kam na toaletu,“ řekl primátor Josef Bělica.

VIDEO: Nádraží Havířov vyjde na 231 milionů.

Video
délka: 01:05.72

Nádraží Havířov vyjde na 231 milionů. Cestující se ho dočkají za rok Karel Janeček, Blesk

Fotogalerie
26 fotografií