„Vyšetřování nepotvrdilo, že by muž byl fyzicky nemocný. Vše ale směřuje k nějakému duševnímu onemocnění. S tímto policie nyní pracuje,“ uvedl dozorující státní zástupce David Bartoš.

Znalci nyní vypracovávají psychologický posudek, na který vyšetřovatelé a státní zástupce ještě čekají. Po jeho dokončení bude vyšetřování ukončeno. „Předpokládám, že to bude v červnu,“ dodal Bartoš.

Bez varování a bez milosti

Muž zahájil palbu bez varování v čekárně traumatologické ambulance nemocniční polikliniky v úterý 10. prosince po sedmé ráno. Pacienty střílel z bezprostřední blízkosti do hlavy a hrudníku. Sedm lidí zabil, dva zranil. Z nemocnice se mu podařilo utéci před příjezdem policie. V Děhylově na Opavsku pak spáchal sebevraždu.

Při útoku použil zbraň, jež nebyla plně funkční. Opakovaně se mu podle výpovědí svědků z místa činu i expertů zasekávala. Obětí tak podle policie mohlo být více. „Myslíme si, že kdyby použil plně funkční zbraň, mohly být následky mnohem horší,“ řekl už dříve moravskoslezský policejní ředitel Tomáš Kužel.

Podle něj střelec použil takzvaný řez zbraně. Jde o zbraň sloužící třeba k výuce a některé její části chybí, což umožňuje pohled do útrob zbraně. V tomto případě ale byla dodatečně upravena tak, že byla schopná střelby, i když ne úplně spolehlivě.

VIDEO: Místo činu ve FN Ostrava: Ambulance byla druhý den po brutálním útoku Ctirada Vitáska (†42) uklizená, ale stále uzavřena kvůli policejnímu vyšetřování.

Video
délka: 00:19.84

Misto činu ve FN Ostrava: Ambulance je druhý den po brutálním útoku Citrada Vitáska (†42) uklizená, ale stále uzavřena kvůli policejnímu vyšetřování. Václav Suchan