„Medvědice musela zařízení systematicky ničit, až se obojek odepnul. Není vyloučeno, že k významnému poškození mohlo dojít i během medvědí říje nebo v souboji,“ uvedl zoolog z Ústavu ekologie lesa Mendelovy univerzity v Brně Martin Duľa.

Video
délka: 00:10.01

Medvědice Ema Hnutí DUHA Olomouc

Sledování naplánované na dva roky tak skončilo po půl roce. Získaná data jsou ale podle Duľy užitečná. „Medvědice je výjimečná z několika hledisek. Přináší nejen nové poznatky o prostorové aktivitě medvědů v Karpatech, ale také poukazuje na nedostatky, které v soužití s velkými šelmami potřebujeme nutně řešit,“ dodal.

Šelma se na jaře pohybovala v Beskydech, podle posledních zachycených dat nyní žije v okolí obce Dlhé Pole na Slovensku.

Cpala se ovocem

Vědci data z obojku v letních měsících v terénu zpětně ověřovali. Díky tomu vědí, že převážnou část tohoto období trávila Ema vyhledáváním rostlinné potravy, kterou představovaly dozrávající maliny a ostružiny v zarůstajících plochách po dřívějších těžbách dřeva.

Medvědice v posledních třech měsících sledování způsobila také škody na nezabezpečených včelích úlech na slovenské i moravské straně pohoří.

Podle zoologů je každý jedinec unikátní a medvědice Ema je toho důkazem. „Díky jejímu telemetrickému sledování jsme se mohli přesvědčit, že zprvu málo plachá medvědice změnila vzorce chování, a lidem se začala postupně spíše vyhýbat,“ řekl Václav Tomášek z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR, Správy CHKO Beskydy. Nový obojek medvědice už patrně nedostane.

VIDEO: Takhle medvědici natočili lidé letos na jaře v blízkosti Lysé Hory.

Video
délka: 00:55.30

Medvěda natočili lidé na silnici v Beskydech. fb