Muž a žena uvízli ve čtvrtek odpoledne v oblasti Velkého Polomu v Beskydech v hlubokých závějích. V nedostupném horském terénu je nejprve na lyžích a s pomocí sněžného skútru hledali záchranáři Horské služby Beskydy.

„Vyčerpanou dvojici v hlubokých závějích horští záchranáři nalezli, ale jejich transport z místa se jevil jako velmi obtížný. Proto přivolali vrtulník záchranné služby,“ řekl mluvčí záchranky Lukáš Humpl.

Pilotovi se podařilo v zimním horském terénu přistát asi sto metrů od turistů. Oba postižené naložili na palubu stroje a ten s nimi odletěl do údolí.

„Měli velké štěstí, protože z nepříjemné situace vyvázli bez zranění, pouze s fyzickým vyčerpáním a lehkým podchlazením,“ dodal Humpl.

Neskutečný hazard

Náčelník horské služby v Beskydech Radim Pavlica počínání dvojice označil za hazard. Muž a žena totiž vyrazili po turistické značce, která nebyla vůbec prošlápnutá.

Bořili se do hlubokého sněhu. Stoupali asi čtyři hodiny, když jim došly síly, zavolali horskou službu. Náš záchranář, který je našel, vyhodnotil, že nejsou schopni pokračovat vzhůru ani se vrátit. Proto povolal vrtulník,“ řekl Pavlica.

„Kdyby vrtulník nemohl přistát, museli bychom nasadit nejméně deset lidí, abychom je zachránili,“ dodal náčelník.