V horách leží mnoho popadaných a polámaných stromů a některé turistické stezky jsou kvůli nim neprůchodné nebo jimi lze projít jen s většími obtížemi. „Jde například o trasu mezi Visalajemi a Bílým křížem nebo oblast Pusteven.

„Na lesních cestách máme poměrně hodně polomů, to je první věc, s kterou musí návštěvníci počítat,“ řekl náčelník Horské služby Beskydy Radim Pavlica. Výstraha aktuálně platí pro oblasti s výškou od 900 metrů nad mořem.

„Stromy tam jsou obalené sněhem. Stále tak hrozí ulomení části stromů, případně i pády celých stromů, takže je to nebezpečné,“ uvedl horský záchranář.

Podle něj lidé mnohdy zbytečně riskují. „Vždycky je to o lidech. Prostě nechápu, jak na sociálních sítích lidé, kteří šli na Lysou horu, napíšou, že to bylo super, když kolem nich padaly stromy. To trochu postrádá logiku, ale co se dá dělat,“ podotkl Pavlica.

V minulém týdnu hrozily v Beskydech po vydatném sněžení lokální sesuvy sněhu a malé laviny. V horách se ještě bude provádět měření a tyto údaje horská služba aktualizuje těsně před víkendem.

Nejvíce sněhu za poslední léta

V největším středisku regionu Ski Bílá na Frýdecko-Místecku se teploty drží pod nulou a je tam slunečné počasí. Sněhová pokrývka je nejvyšší za posledních několik let. Mimo sjezdovky je 80 až 100 centimetrů přírodního sněhu. Na sjezdovkách pak leží od 50 do 100 centimetrů sněhu.

VIDEO: Ze sněhu vyhrabali zavaleného kamzíka. Lidé děkují rakouským železničářům.

Video
délka: 01:48

Ze sněhu vyhrabali zavaleného kamzíka. Lidé děkují rakouským železničářům reprofoto Twitter Anett Grimm