V Beskydech se těžce zranil skialpinista (37). Neměl přilbu

Aktualizováno -
12. ledna 2019
21:45
Autor: DH - 
12. ledna 2019
21:13

V sobotu 12. ledna před polednem zasahovala v Beskydech u těžce zraněného skialpinisty horská služba. Sportovec (37) neměl na hlavě ochrannou přilbu.

K incidentu došlo v oblasti Smrku. Zraněný muž (37) si nejprve zavolal pomoc na linku 155, ta ale okamžitě předala věc Horské službě Beskydy. Záchranáři se pak dali do práce.

„Lyžaře se nám podařilo vcelku přesně lokalizovat v obtížně přístupném terénu. Ihned k němu vyrazilo několik našich záchranářů s terénní čtyřkolkou a sněžným skútrem. Cestu si museli kvůli stromům, které se polámaly vlivem těžkého sněhu, prořezávat,“ řekl k náročnému zásahu Radim Pavlica, náčelník HSB.

K zraněnému nejprve dorazili záchranáři na lyžích, kteří zjistili, že muž utrpěl vážná poranění hlavy a horní končetiny. Když se k nim připojili i kolegové s patřičnou výbavou, byla už skupinka schopna ve vakuové matraci zraněného přepravit k vrtulníku Letecké záchranky z Ostravy. Helikoptéra nemohla kvůli špatným podmínkám přistát přímo v místě neštěstí. 

Muž byl podle mluvčího moravskoslezských záchranářů Lukáše Humpla krátce v bezvědomí. "Se záchranáři později komunikoval. Utrpěl poranění hlavy a horní končetiny. Po poskytnutí přednemocniční péče jej vrtulník transportoval do ostravské fakultní nemocnice," uvedl Humpl.

Zraněný muž ale není jediný, kdo se v posledních dnech dostal v pohoří Beskyd do problémů, Horská služba proto opět vydala varování.

„Jen za uplynulý týden jsme zasahovali u několika případů zraněných skialpinistů. V oblasti je mnoho sněhu, větve a stromy se pod jeho tíhou lámou, a i prostá vycházka po lesní cestě může znamenat ohrožení zdraví či života,“ upozornil velmi důrazně Pavlica.

horalysa ( 13. ledna 2019 08:32 )

Nedávno jsem šel z Lysé hory a viděl, jakým terénem jezdí z vrcholu někteří kaskadéři. Přímo si o úraz říkají. Vůbec takového blázna nelitují. Jen ať si ty huby porozbíjejí. Není rady, není pomoci.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Osoby v pátrání
Články odjinud