Za dva roky oslaví chata Prašivá, kterou vlastní Klub českých turistů, celých 100 let. Do té doby si provozovatel Martin Stiller (39) dal za cíl dokončit rekonstrukci. Trvá už čtyři roky.

Dalším krokem se stala investice do vyřešení nedostatku pitné vody, se kterým se chata dlouhodobě potýkala. A řešení je nadmíru ekologické.

S deštěm si rozumějí

Využili k tomu tři staré jímky, do kterých svedli dešťovou vodu ze dvou třetin střech chaty a z nově postavených toalet, které stály 750 tisíc korun.

„Většinu vody, která dopadne na střechy objektu, zachytíme do odpadních jímek. Pak ji použijeme na splachování v nově postavených ekologických toaletách,“ uvedl Stiller.

Video
délka: 04:47.13
Video se připravuje ...

Chatař Martin Stiller (39) k historii a současné rekonstrukci chaty a novým ekologickým wc 

V zahraničí to už funguje

Když zrovna nebude pršet, pomohou obce, které obnovu chaty podporují. „Necháme si sem zavézt cisternu s užitkovou vodou,“ vysvětlil chatař.

Problém s dostupností pitné vody trápil chataře už dlouho. „Navíc jsme zjistili, že 60 až 70 procent vody používáme právě na splachování,“ dodal Stiller.

Proto prosadil projekt ekologických wc spolu s novými rozvody, čerpadlem a filtrací dešťové vody.

Inspirací mu byly zahraniční, především alpské chaty, které dobře zná z doby, kdy působil jako horský průvodce.

Na výstavbu přispěl Masaryk

Chata Prašivá ve výšce 706 m. n. m. má téměř stoletou tradici. Prezident a vášnivý turista Tomáš Garrigue Masaryk přispěl na její výstavbu v roce 1921 částkou 5 tisíc korun, což byla na tehdejší dobu opravdu nemalá suma.

Chata v posledních letech neměla štěstí na nájemce. Ten předchozí chatu nechal ve vybydleném stavu. Dokonce ji odmítal opustit a musel být soudně vystěhován.

Opravy už stály tři miliony

Poté se chaty chopil právě Martin Stiller s kamarády a začal s obnovou. Kvůli tomu se z velké části vzdal svých cestovatelských aktivit.

„Vystřídalo se tady během čtyř let na 400 dobrovolníků. Peníze jsme sháněli, kde se dalo, v současné době máme podporu i od místních firem, jsme za to vděční,“ vylíčil chatař. Vše na chatě je stále původní. Celkem stály práce už tři miliony korun.

Na chatu se můžete vydat z Vyšních Lhot, Nošovic, Raškovic nebo Dobratic nedaleko Frýdku-Místku.

Jak vydělat na pronájmu chalupy čtěte ZDE