Kde jsou originály s obrovskou historickou hodnotou, které zmizely před 30 lety, nikdo neví a asi ani netuší. Pouzdra obsahovala dokumenty, pamětní mince, fotografie nebo dopisy, nejstarší z roku 1656, z dob císaře Ferdinanda III.

„Pokud je tehdy někdo ukradl, je nepostižitelný. Čin je totiž spolehlivě promlčený. Možná ale originály jen leží v zaprášené krabici někde na úřadě,“ řekl historik Jiří Kacetl.

Nepořádek nebo zlý úmysl?

Originální listiny měly být přitom podle historika při poslední opravě věže v závěru roku 1993 uloženy do bezpečí archivního depozitáře, pamětní mince a bankovky pak uschovány do muzea.

Do báně věže se ale ve skutečnosti v roce 1993 oficiálně vrátily pouze xerokopie. „Dokumenty ponechaly po nějakou dobu ještě na radnici, aby se pak v tichosti ostudně zašantročily,“ domnívá se historik Kacetl.

Na přelomu let 1993 a 1994 se totiž ve Znojmě kromě jiného měnil ředitel archivu, i ředitel muzea, končila městská rada a nastupovalo nové vedení. Nikdo z tehdejších žijících aktérů si dnes na nic nevzpomíná.

Historik hodlá pátrat na vlastní pěst

Archiv ani znojemské muzeum už nikdy nic z onoho souboru unikátů vyjmutých před takřka 30 lety z tubusů ve věži, nedostalo. Trestný čin je promlčen, historik Kacetl hodlá ale na vlastní pěst pátrat dále.

„Třeba v tom nebyl zlý úmysl krádeže, třeba to byl pouze šlendrián nepořádku a chaosu, který tehdy ve Znojmě poněkud panoval,“ míní smířlivě.

Kopie jsou naštěstí kvalitní

Alespoň malou útěchou je, že tehdejší vedení města nechalo udělat velmi kvalitní kopie všech listin. Historická hodnota i autentické dědictví je ale ztraceno. Schránky město do konce roku vrátí zpět do báně i s poselstvím dalším generacím.

Přibude hodnotící souhrn let 1994 až 2022 s fotografiemi a zprávami od znojemských spolků a sdružení.

Šest pozlacených pouzder

Gotická radniční věž ve Znojmě je dominantou města, vystavěli ji za krále Ladislava Pohrobka v letech 1447 až 1457. Při současné rekonstrukci krovu a krytiny věže vyzvedli historici šestici zapečetěných kovových pouzder, která byla podle očekávání nalezena uvnitř sejmutých pozlacených makovic věže. Nejstarší pouzdro je z roku 1833.

VIDEO: Blesk Podcast: Tajemství a třeskavé mýty o Znojmě okomentoval historik Kacetl.

Video
délka: 36:02.24
Video se připravuje ...

Blesk Podcast: Tajemství a třeskavé mýty o Znojmě okomentoval historik Kacetl Jiří Marek

Fotogalerie
16 fotografií