„Bylo nutné zachovat větší rozestupy v obou degustačních stanech, které jsou také umístěny dál od sebe. Proto je tu zastoupeno méně vinařů než obvyklých sto. Počet nabízených vín jsme snížili na sedmdesát,“ vysvětlil ředitel Vinařského fondu Jaroslav Machovec.

Aby zabránili shlukování lidí, nemohli letos pořadatelé rozmístit v degustačních stanech a před nimi barové stolky ani ohřívače, které obvykle prostor doplňují. „Bohužel je tento diskomfort nutný. Je to cena za to, že jsme košt mohli uspořádat,“ dodal Machovec.

Průvod svatého Martina směřující od katedrály na Petrově přivezl pětilitrovou láhev červeného svatomartinského vína. Po společném přípitku na pódiu rozdělil představitel svatého Martina, herec Martin Sláma, obsah lahve nedočkavcům pod pódiem.

Video
Video se připravuje ...

Brňané zaplnili náměstí Svobody, svatý Martin jim přivezl víno Zdeněk Matyáš

Letos rekordní počet vín

Svatomartinských vín jde podle údajů Vinařského fondu do rekordních prodeje 2,34 milionu lahví. Značku Svatomartinské letos nese 328 vín od 80 výrobců. Nejhojněji jsou zastoupena bílá vína, kterých je 155, růžových vín a klaretů je 94 a červených svatomartinských 79 druhů. S oslavou prvního vína vyrobeného z letos sklizených hroznů se pojí řada akcí v restauracích, které nabízejí tradiční svatomartinské menu zahrnující obvykle speciality z husího masa.

Značka Svatomartinské byla registrována v roce 1995 a od roku 2005 je jejím vlastníkem Vinařský fond. Ten letos již posedmnácté ve spolupráci s Národním vinařským centrem organizuje propagaci těchto vín pod jednotným logem svatého Martina na koni.

Fotogalerie
14 fotografií