„Prvotní informace byla ta, že muž staršího věku nejprve přestal reagovat na oslovení a pak u něj došlo k zástavě oběhu,“ popsala případ mluvčí jihomoravské záchranky Michaela Bothová.

Šlo doslova o vteřiny. Příbuzní muže běželi pro pomoc do nedaleké truhlářské dílny. Její zaměstnanci poskytli ihned první pomoc. Na lince 155 telefonu měli velkou oporu v operátorce, která jim radila, jak správně resuscitaci provádět. Záhy se ujali masáže srdce hasiči, kteří seniora předali posádkám zdravotníků.

„Muže jsme zaléčili, napojili na řízenou ventilaci a podařilo se nám obnovit jeho životní funkce. Zajištěného pacienta jsme pak s akutním infarktem myokardu převezli na koronární jednotku Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně,“ vysvětlila postup ošetřující lékařka Kateřina Oborská.

Daník a Natálka poděkovali kresbou

Nyní už je dědeček doma a zvolna se zotavuje. „To nás pochopitelně těší. A velkou radost nám udělalo i to, že vnoučata našeho pacienta nám poslala krásné obrázky jako poděkování. A na jednom výtvarném dílku je dokonce napsáno, že jsou na nás děti pyšné. Tak taková pochvala opravdu povzbudí, je to radost,“ podotkla lékařka, která u dramatické situace zasahovala.

VIDEO: Záchranáři učili děti první pomoc.

Video
délka: 01:00.10

Jihomoravští záchranáři naučili resuscitovat i malé děti Hynek Zdeněk, blesk.cz