Hlava Medusy, jedno z nejznámějších uměleckých děl dochovaných na našem území, prošlo v uplynulých letech důkladnou analýzou. Rubensovo autorství potvrdil průzkum metodou MA-XRF (makro rentgenová fluorescenční analýza) v roce 2018 ve spolupráci s Uměleckohistorickým muzeem ve Vídni a Univerzitou v Antverpách.Ten odhalil na díle z Moravské galerie další autorské změny a složitější výstavbu malířských vrstev.

Verze Brno vs. Vídeň

Dlouho si znalci lámali hlavy, zda proslulý obraz ze sbírek Moravské galerie v Brně je kvalitní dobovou kopií vídeňského plátna, která pochází z dílny proslulého malíře Petera Pavla Rubense. Výsledek výzkumu na univerzitě v Antverpách Brňany potěšil, oba obrazy jsou originály. Brněnská varianta vznikla kolem roku 1617 jako první.

Světový unikát

Lze o něm mluvit jako o první verzi malované na dřevěné desce, tedy v Rubensově době finančně nákladnější položce. Vídeňskou verzi Hlavy Medusy lze označit za pozdější autorskou nebo dílenskou repliku na platně. Tento objev udělal z díla v Moravské galerii jedno z nejvzácnějších uměleckých děl dochovaných na našem území.

„Návštěvníci výstavy Brno – předměstí Vídně v Místodržitelském paláci, kde bude Hlava Medusy k vidění coby novinka, obraz uvidí na vlastní oči po čtyřech letech. Vedle průzkumu podstoupil také světové turné, další pauzu zavinil koronavirus.“ řekla pro Blesk.cz Daniela Křižanová, produkční managementu Moravské galerie.

Video
délka: 01:04.20

Daniela Křižanová z Moravské galerie Brno k opětovnému vystavení slavné Hlavy Medusy Zdeněk Matyáš

Nejen Hlavu Medusy, ale i další skvosty mohou návštěvníci navštívit v Místodržitelském paláci od středy do neděle, vždy od 10 do 18 hodin. Pro návštěvu platí platná protiepidemická opatření včetně prostoru 15 metrů čtverečních na jednoho návštěvníka.

Peter Paul Rubens (1577-1640)

Představitel vlámské barokní malby proslul jako autor kolosálních oltářních obrazů s náboženskými náměty malovanými v duchu bojovné katolické protireformace, ale i jako dvorní umělec, humanistický vzdělanec, diplomat, sběratel, obchodník s uměním a bohatý měšťan. Žil v Antverpách v době vleklých náboženských konfliktů, kdy se přimkl ke katolickému jižnímu Nizozemí.

V Česku jsou kromě Hlavy Medusy k vidění další díla Rubense. Vyhnání Adama a Evy z ráje, skica obrazu uložená v Národní galerii v Praze. Shromáždění olympských bohů se nachází v Obrazárně Pražského hradu. Kleopatra, obraz spjatý s antickou mytologií z roku 1615, je v Národní galerii.

Další obrazy Umučení svatého Tomáše a Svatý Augustin maloval Rubens pro hlavní oltář augustiniánského kostela svatého Tomáše na Malé Straně. Obrazy dnes můžeme vidět v kostele v kopiích, neboť originály se nacházejí v Národní galerii.

Fotogalerie
10 fotografií