Vážně to není vtip. Sonda SP9UOB vysílala 40 dnů, a když vlétla do Bermudského trojúhelníku, ztratil se signál. Od té doby o ní nevíme,“ uvedl ředitel Hvězdárny a planetária v Brně Jiří Dušek.

Pikobalón tvoří elektronická sonda, která je zavěšená na párty balónku naplněného vodíkem nebo heliem. Vyrobil ho Tomasz Brola, který jej vyslal nad Brno za dohledu pracovníků brněnské hvězdárny a planetária.

„Při startu to vypadalo špatně. Poryv větru hodil sondu na strom a vypadalo to, že let brzy skončí. To, že nakonec pikobalón 2,5krát obletí zeměkouli, je úžasné,“ rozplýval se Brola.

K čemu pikobalón slouží?

Lze jej využít při mapování vzdušných proudů. Díky vysílaným signálům jde určit sílu, rychlost a jejich směr.

Pikobalón SP9UOB vážil pouhé 4,3 gramu a letěl většinou ve výšce 10 km. Vysílač je založen na čipu PIC18F26K22 a díky inteligentní správě napájení může pracovat i se zdrojem energie pouze 4,8 miliwattů. Tracker je schopen odesílat data ve 4 různých formátech: APRS v 1200 pásmu AFSK, APRS v 9600 pásmu GMFSK, Contestia a v morseovce.

Zamířil na východ

Po vypuštění v Brně letěl pikobalón přes Ukrajinu, Kazachstán, Rusko, Kanadu, Anglii, Švédsko, následně opět přes Rusko, Čínu, Severní Koreu, Japonsko, přes Washington a New York v USA. Let následně pokračoval přes Španělsko, Turecko, Čínu a Havajské ostrovy opět do USA. Následně zmizel v Bermudském trojúhelníku. 

VIDEO: Hvězdárna a planetárium v Brně vyrobila před rokem největší model Měsíce na světě.

Video
délka: 01:36.33

Brno vytvořilo největší model Měsíce v Evropě Hynek Zdeněk, blesk.cz