Planetárium má oproti klasickým filmovým plátnům obrovskou výhodu. Tou je 17 metrů široká kupole, která nabízí obrovskou promítací plochu přímo nad hlavou. Diváci si 3D filmy mohou vychutnávat klidně i vleže. Umožňují to totiž nová polohovací sedadla.

„Projekce ve 3D jsme dosáhli tak, že několik projektorů promítá rychlostí 120 snímků za sekundu, polovina z nich je určena pro pravé a druhá polovina pro levé oko. Speciální brýle jsou přitom napojeny na řídicí systém planetária tak, že 60krát za sekundu střídavě zakryjí levé nebo pravé oko. Tím vznikne dojem plastického obrazu,“ vysvětlil Jiří Dušek, ředitel Hvězdárny a planetária Brno.

Video
délka: 00:40
1080p 720p 360p

Brno otevřelo 3D planetárium, je největší ve střední Evropě. Hynek Zdeněk, blesk.cz

50 milionů zaplatilo město

Kvůli proměně planetária z 2D na 3D bylo na dva měsíce zavřeno. Je v něm skvělá akustika, kterou vytvořily speciální plechy s 60 miliony otvůrky. „Náklady dosáhly částky téměř 50 milionů korun a plně je zaplatilo město Brno,“ doplnil Dušek.

Planetárium se pro veřejnost otevře v pátek 5. října. Ten den se ale do něj dostanou pouze ti, kteří si v předstihu zakoupili vstupenky. „Na první den je už zkrátka vyprodáno,“ vysvětlil ředitel planetária. V nabídce jsou zatím dvě 3D představení. Prvním je „Tajemství gravitace: Po stopách Alberta Einsteina“ a druhým „Digitální šapitó navštíví Hvězdný cirkus“.