V Brně se totiž letos v květnu a červnu odehraje 20. ročník velkolepého festivalu Ignis Brunensis. Během těch dvou desítek let už mohli lidé na vlastní oči vidět v Brně přes stovku ohňostrůjných představení, které na Špilberku a na přehradě odpalovalo 45 týmů pyrotechniků z 21 zemí světa.

Právě o vzniku a historii ohňostrojů bude nyní hvězdárna v Brně svým návštěvníkům vyprávět. Víte třeba, že na první ohňostroj přišli šamani před dvěma tisíci lety při snaze vyrobit elixír nesmrtelnosti? Film ovšem odpoví i na otázky, kdo přesně ohnivé divadlo vymyslel, kdo ho zdokonalil a kde je k vidění největší a nejdelší ohněstrůjná show. Zvědavci zjistí, jak se také rachejtle vyrábějí a co se do nich sype, aby byly barevné.

„Premiéru snímku doprovodí skutečný ohňostroj, který odpálíme v pátek v devět večer na Kraví hoře i s hudebním doprovodem,“ řekl Blesku šéf hvězdárny a planetária Jiří Dušek. Rachejtle budou lítat z brněnské Kraví hory celých 13 minut. První z nich odpálí střelmistři ve 21.00 hodin.

Zároveň spustí rádio Kiss Hády Brno komponovaný hudební doprovod, který se rozezní i u samotné hvězdárny. Nejlepší pohled na ohňostroj bude z konečné tramvaje 4 na náměstí Míru, ale i z dalších míst s výhledem na Kraví horu.

Fotogalerie
11 fotografií