Už jen vylíhnutí tohoto druhu želvy je vzácným jevem. Brněnská zoo to dokáže jako jediná v Evropě. „Loni se ve všech zoologických zahradách na světě vylíhlo jen devět mláďat, z toho dvě byla v naší zoo,“ uvedl kurátor chovů plazů brněnské zoo Petr Šrámek.


O to víc byl Šrámek zaskočen, když se před pár dny objevilo v blízkosti rodičů další čerstvě vylíhlé mládě. „Vždy snůšku vajec přemisťujeme hned do inkubátoru, kde se musí speciálně regulovat teplota. I tak je odchov velmi složitý. Jedno vejce jsme přitom museli přehlédnout. Mohlo být zahrabané v substrátu,“ domnívá se kurátor plazů.

Toto je první želva pavoukovitá severního poddruhu, která se jako první na světě vylíhla v zoo bez použití inkubátoru.
Video
délka: 00:13.70

V brněnské zoo se vylíhla želva pavoukovitá bez inkubátoru. Hynek Zdeněk, blesk.cz

Příště už jen v inkubátoru

Bez použití inkubátoru se v žádné zoo na světě tento druh želvy ještě nikdy nevylíhl. „Je to světová rarita a téměř neuvěřitelné, že se něco takového povedlo. Rozhodně ale žádné další vejce nechávat v teráriu do budoucna neplánujeme. Inkubátor dává přece jen mnohem větší naději na úspěch,“ vysvětlil mluvčí zoo Michal Vaňáč.


Želva pavoukovitá dorůstá v dospělosti velikosti přibližně lidské dlaně. V přírodě žije v nehostinných podmínkách na Madagaskaru a dožívá se až 50 let. Zvládá extrémní teploty i nedostatek potravy. Jedná se o kriticky ohrožený druh. V zoologických zahradách ji najdete zejména v Severní Americe. Brněnská zoo jich odchovala již šest a dvě vajíčka má v inkubátoru.
Fotogalerie
4 fotografie