Okamžitě jsme jeli s místostarostou na odbor dopravy Jihomoravského kraje, abychom tam tlumočili náš jasný nesouhlas. Zrušení by poškodilo občany i turisty,“ sdělil Blesk.cz Dušan Horák (55, SNK), starosta Mutěnic, ležících uprostřed trati.

Kraj argumentuje, že vlaky jsou ve všední dny poloprázdné. „Nahradíme je autobusy, doprava bude i nadále zajištěna,“ tvrdí Rostislav Snovický, vedoucí odboru dopravy Jihomoravského kraje.

Jedna trať už zanikla

S tím ovšem místní nesouhlasí. „Už nám zrušili trať na Kyjov. Tohle by byla další rána, a to nejen pro nás, ale i pro obyvatele okolí a turisty,“ uvedla organizátorka petice Květoslava Prášková.

Ve vlacích se šíří asi dva týdny, v Mutěnicích teprve týden. Podepsalo ji už přes 500 lidí.

Starosta předpokládá, že petice bude mít brzy mnohem víc podpisů. „Nejsme jejími organizátory, ale lidé tím tady žijí. Nechceme, aby tady stoupl počet autobusů na úkor mnohem ekologičtějších vlaků. Jsme fakt nazlobení,“ zdůraznil.

Nelogické odjezdy vlaků

Místní si stěžují, že kraj dělá vše proto, aby trať zlikvidoval. „Postupuje k tomu postupnými krůčky už asi pět let. Nejdřív zrušil noční spoje, později večerní a ranní. Ještě před pár lety jsem jezdila do Rohatce o půl šesté ráno, pracuji tam od šesti. Ve vlaku jezdilo hodně lidí. Pak ale odjezd z Mutěnic posunuli na 6:01 a už s ním nikdo nejezdíme. Proto je nyní vlak prázdný,“ vysvětlila jedna z obyvatelek Mutěnic.

Trať Hodonín – Zaječí funguje už více než 120 let. Jihomoravský kraj chce od nového jízdního řadu úsek Hodonín – Čejč v pracovní dny pokrýt autobusy. Vlaky by tam měly jezdit už jen o víkendech. Změna se netýká části Čejč – Zaječí.

VIDEO: Na železniční dopravy hodně sází například i hokejisté mistrovské Komety Brno. Už několikrát odjížděl speciální expres břímo od DRFG arény. Vlaky k ní přitom běžně nejezdí.

Video
délka: 02:28

Neobvyklý výjev. Kometa expres odváží A-tým, klubové legendy, mládež a fanoušky k zápasu se Spartou přímo od brněnské DRFG Arény Zdeněk Matyáš