„Mládě má za sebou čipování nezbytné pro identifikaci jedince i podání dávky vitaminů. Ve výběhu lze nyní pozorovat kromě ní a její matky také samce a další samici s již odrostlejším mládětem, které se narodilo loni v září,“ prozradila zooložka Zdenka Vavrysová.

Přímorožec arabský patří k ohroženým druhům, z přírody na čas zcela vymizel. Ještě předtím bylo z několika přeživších jedinců ze zoo a tří jedinců odchycených ve volné přírodě vytvořeno jediné stádo v Zoo Phoenix. To se stalo základem pro úspěšné zachování druhu v zoologických zahradách.

V přírodě je jich jen tisíc

Později byli přímorožci arabští vypouštěni zpět do přírody. V současnosti lze najít ve volné přírodě jen okolo tisícovky jedinců, dalších přibližně 6 500 jich přežívá v lidské péči.

Jedná se o antilopu nižší postavy s protáhlejší hlavou, delším ocasem a dlouhými rohy. Typické je pískově bílé zbarvení těla. Jak jejich název napovídá, pocházejí ze Střední Asie a Arabského poloostrova.

V přírodě jsou aktivní převážně v ranních či večerních hodinách, v horké části dne se zdržují ve stínu stromů, keřů či skal. Obejdou se delší dobu bez vody a potřebu tekutin pokrývají z potravy – travin, bylin, listů pupenů či výhonků.

Hodonínská zoo započala s chovem tohoto druhu antilopy v roce 2016, kdy byly ze švýcarského Curychu přivezeny dvě samice. „K nim byl přidán samec z Bratislavy, který byl později nahrazen samcem ze zoo v anglickém Marwellu. Kromě tohoto druhu přímorožce chová hodonínská zoologická zahrada také přímorožce jihoafrického a přímorožce beisa,“ upozornila mluvčí zoologické zahrady Marie Blahová.

VIDEO: V Zoo Hodonín se před časem narodila čtyřčata Jihoafrických lvů.

Video
Video se připravuje ...

V Zoo Hodonín se narodila čtyřčata Jihoafrických lvů Zoo Hodonín

Fotogalerie
11 fotografií