Sehnat maso ze žáby, hada či krokodýla není v našich krajích jednoduchá ani levná záležitost. „Nemůžete někde jen tak chytit hada a vařit ho. Jedná se o kvalitní maso. Musí to být maso z chovu. Existují farmy různě po světě, kde se tato zvířata přímo chovají. Jsou pod veterinárním dohledem,“ zdůrazňuje organizátor akce brněnský kuchař Milan Václavík.

Video
délka: 00:11.14

Extrémní menu: Brňané si pochutnali na žabích stehýnkách, pražených červech i hadech. Markéta Malá

Tepelně upravené

Václavík se netradiční kuchyni věnuje již více než deset let, začal s večery věnovanými hmyzu. Extrem food night se orientuje na další pro Čechy exotické pokrmy jako štíry, tarantule či velbloudy a v Brně se koná již třetím rokem. „Češi rádi experimentují, máme tu obrovské množství kuchařských pořadů v televizi, asi nejvíce v Evropě,“ tvrdí Brňák.

I Václavík má své hranice, co by neochutnal. Například než snědl tarantuli, musel si dát několik piv na kuráž. „Když jsem pavouka ochutnal, paradoxně mi chutnal. Teď nedávno na Filipínách jsem nesnědl kachní embryo balut, to mi přišlo nechutné. Nestrčil bych do pusy nic, co není tepelně upravené – například hadí krev,“ vysvětluje.

Uvařit hada

Jak se hadí maso připravuje? „Záleží na tom, na jaký způsob jej chcete upravit. Já tuto krajtu vařím na filipínský způsob, přidám sójovou omáčku, česnek, zázvor, chilli, vařím minimálně dvě hodinky. Struktura masa je zajímavá, připomíná sójové maso. Jeho chuť je jedinečná. Těžké popisovat, možná někomu trochu může připomínat maso kuřecí, tím, že se jedná o bílé maso,“ říká kuchař.