„Nejedná se a priori o násilníka, devianta či sexuálního predátora. Prvotní impuls k intimnímu sexuálnímu kontaktu vzešel od poškozené,“ stálo v usnesení Krajského soudu v Brně, který letos v lednu rozhodl o podmínce pro sexuálního zvrhlíka.

Soud zaujalo zřejmě hlavně to, že prvních pět styků bylo dobrovolných. Dívka, které v té době bylo zhruba 15 let, se tak ze začátku chtěla pomstít matce za její nezájem.

Soud už ale nereflektoval na to, že když v sexuálních aktivitách dívka nechtěla pokračovat, otčím ji drze vydíral. Po vůli mu musela být, kdykoliv si zamanul. Školačka neměla prakticky žádnou šanci, jak to zastavit. Měla strach z ostudy. Pomoci se nedočkala od vlastní mámy, ale až po takřka dvou letech od třídní učitelky...

Dívka otěhotněla, šla na potrat

„S ohledem na osobní a majetkové poměry, které nám obžalovaný popsal, jsme došli k závěru, že v této krajní situaci, a je to hraniční případ, je možno ještě poskytnout šanci, aby obžalovaný prokázal, že to jednání bylo zcela mimo jeho běžný způsob života a že se nebude opakovat,“ zdůvodnila šokující podmínku soudkyně Krajského soudu v Brně Mária Petrovková.

Nejvyšší soud však tento verdikt nechápe. „Podle Nejvyššího soudu je uložený podmíněný trest odnětí svobody trestem nepřiměřeně mírným a nedostatečně reflektujícím postavení zvlášť zranitelné oběti a dopady spáchaného trestného činu na její život,“ uvedla jeho mluvčí Gabriela Tomíčková.

Milada Šámalová ze senátu Nejvyššího soudu upozornila, že dívka ve věku necelých sedmnácti let otěhotněla a podstoupila potrat! „Okolnosti interrupce však zůstaly ze strany soudů neobjasněny,“ stojí podle servru novinky.cz ve verdiktu Nejvyššího soudu. Celkový počet znásilnění se šplhal do desítek, či spíše stovek.

Verdikt změnit nelze

Dívce, která se krátce po vynesení podmínky pro otčíma, pokusila o sebevraždu, ovšem Nejvyšší soud nijak pomoci nemůže. Nemá pravomoc verdikt změnit. Jeho výrok by však mohl ovlivnit budoucí rozhodování justice v obdobných případech.

Dívce pomohla až veřejnost. Na pomoc jí lidé během několika dnů poslali takřka pět milionů korun. Ty však nemá volně k dispozici, pomáhá ji projekt Pod svícnem, který se snaží dívku zapojit do běžného života. Anička si musela najít nové bydlení, matka se od ní odvrátila.


Své rozhořčení nad podmínkou dali najevo mnohé známé osobnosti. „Jsem z toho úplně špatná,“ uvedla například zpěvačka Ewa Farna. Herečka Aneta Krejčíková rovnou soudce vyzvala: „To je na odevzdání soudcovského taláru. Morální talár byl již odevzdán!“ Zhnusena byla i někdejší Miss České republiky a moderátorka pořadu Sama doma Lucie Křížková.

VIDEO: Kde skončí milióny pro zneužívanou Aničku? Matka od ní dala ruce.

Video
Video se připravuje ...

Kde skončí milióny pro zneužívanou Aničku? Matka od ní dala ruce. Bára Holá


Fotogalerie
13 fotografií