Právní expert Petr Dimun ke kauze Motol: Úniky ze spisů jako česká specialita
Petr Dimun, právní expert vydavatelství Czech News Center pro Blesk popsal problémy, které vznikají únikem z vyšetřovacích spisů. Hojně se týkají také korupční kauzy Motol.
Vyšetřování podezření z korupce ve Fakultní nemocnici Motol (FNM) provázejí od počátku masivní úniky informací z trestního řízení. Ministr spravedlnosti Pavel Blažek ukázal prstem na evropské žalobce, kteří případ dozorují. Náměstek evropské žalobkyně (EPPO), český státní zástupce Petr Klement, však kontruje: problém je v české legislativě.
Zatímco během pondělní noci prováděla policie zatýkání šéfa FNM Miloslava Ludvíka, jeho náměstka Pavla Budinského či advokáta Miroslava Jansty, na veřejnosti se začaly objevovat velmi podrobné interní informace z vyšetřování. A to prokazatelně ve chvíli, kdy se obvinění a jejich advokáti s desítkami stránek od policie teprve seznamovali. Vynést je mohli buď policisté, státní zástupce, anebo obhájci obviněných.
Vyšetřování korupce ve FN Motol přitom provádí Národní centrála pro boj s organizovaným zločinem (NCOZ) pod vedením stejných policistů, kteří již v minulosti figurovali u případů, u nichž k masivním únikům došlo. I podle ministra spravedlnosti Pavla Blažka došlo v případu Motol k porušení zákona.
„Zveřejňování informací z předsoudní fáze trestního řízení je nejen nezákonné, ale i škodlivé pro práva mnoha osob i samotné trestní řízení,“ uvedl na síti X Blažek. Také náměstek evropské veřejné žalobkyně, český státní zástupce Petr Klement, považuje zveřejňování informací z trestního řízení za závažný problém. Odmítá ovšem, že by odpovědnost za úniky v případu Motol měli policisté či jeho úřad. „Úspěch pondělní realizace, včetně utajení předchozího prověřování svědčí o tom, že informace neunikají z EPPO nebo z NCOZ,“ sdělil Klement.
Není to trestné
Podle něj je navíc problém v českých zákonech, protože v Česku není jako v jedné z mála evropských zemí zveřejňování informací z trestního řízení trestné. „Vynášení informací ze spisu trestné již dnes a byl by to minimálně kárný delikt, pokud by se toho dopouštěly orgány činné v trestním řízení. A znám i případy, kdy se to šetřilo,“ reagoval Blažek. K názoru, že je problém v zákonech, se kloní i Česká advokátní komora. Její šéf Robert Němec v podcastu Dimun, který bude zveřejněn v pondělí, řekl, že komora připravila změnu zákona, podle které by jakékoliv poskytnutí informací z přípravné fáze trestního řízení bylo trestné automaticky.
Nejvyšší soud v nedávné době vyslovil závažnou pochybnost o zákonnosti trestního řízení v ČR, neboť právě kvůli únikům je zásadně porušována presumpce neviny obviněných. Stát pak navíc platí stamiliony za odškodnění, pokud se u soudu vina neprokáže.
Hraji si na bohy,to se nahoře libit nebude,Janstu už ztrestali