Na podané dovolání upozornila Česká televize. „Mohu potvrdit, že nejvyšší státní zástupkyně podala v dotazované trestní věci dovolání, které navazuje na sérii předchozích dovolání, směřuje proti výroku o trestu ve vztahu k obviněné E. B. a je reakcí na rozhodování Vrchního soudu v Praze, který opakovaně odmítá respektovat stanovisko Nejvyššího soudu," řekl ČTK Malý.

V kauze získali lukrativní náhradní pozemky za nemovitosti původně patřící Janu Marii Bečvářovi neoprávnění restituenti. Benešová a další dva úředníci - Jan Horák a Petr Chmelík - je nezákonně přiřkli Emilii Bednářové a dalším restituentům, kteří na ně neměli nárok. Chmelíkovi uložily soudy již v roce 2021 podmíněný trest. Horáka odvolací senát postupně osvobodil, uznal vinným a potrestal také podmíněným trestem a nakonec poslal na pět let do vězení. I v jeho případě zasáhl Nejvyšší soud. Muž se bránil i u Ústavního soudu, se stížností ale neuspěl.

Trojice úředníků se u soudu zodpovídala z několika rozhodnutí z let 2009 až 2012. Bednářová a v některých případech i další restituenti na jejich základě obdrželi lukrativní pozemky jako náhradu za to, že jim stát nevrátil statky po Bečvářovi ve Strašnicích a na Žižkově. Bednářovou označil Horák za neteř po Janu Marii Bečvářovi, ačkoli měla nárok pouze na dědictví po jeho bratru Josefovi, který ji uvedl v závěti. Další restituenti zase mohli dědit pouze po jeho sestře