Jan Haluza se narodil v roce 1914 ve Šternově (dnešním Újezdu u Brna) do chudé rodiny s devíti dětmi. „Z Brna jsme přijeli ve čtyři hodiny, v pět hodin jsme se dostali na pole, tam jsme museli být hodinu nebo dvě, a teprve potom jsme mohli jít na hřiště a studovat. To si teď nikdo nedovede představit, jak to dřív bylo. Takto vypadal náš život, naše mládí,“ popisoval Haluza v rozhovoru pro Paměť národa své dětství a mládí prožité v bídě.

Jediný trenér Zátopka

Rodiče vedli své děti k vlastenectví, zájmu o kulturu a sport. Haluza se věnoval atletice a vybojoval v běhu řadu rekordů. Získal medaile i na tzv. katolických olympiádách, mezinárodní sportovní události pro katolickou mládež. Mistrovských titulů měl devět. „Všechny medaile mně ale komunisté zabavili,“ připomněl smutně.

V Atletickém klubu Baťa Zlín se setkal s Emilem Zátopkem, který byl o osm let mladší. „Poslouchal mě na slovo, rozcvičoval se se mnou, všechno dělal se mnou,“ vzpomínal Haluza, který Zátopka trénoval v letech 1942 až 1944, pak už se legendární maratonec připravoval sám. Byl tak jeho prvním a jediným trenérem. Zátopek na něj nikdy nezapomněl a ještě ve stáří řekl: „Nebýt Haluzy, nebylo by Zátopka.“

Mučení elektrickým proudem

Není příliš známé, že Haluza a Zátopek spolu vyhráli několik štafetových běhů. O tom, že byl Haluza špičkový sportovec, svědčí i skutečnost, že při vzájemném soupeření ho Zátopek dokázal porazit jen jednou.

Po druhé světové válce se Haluza aktivně zapojil do obnovy tělocvičného spolku Orel. Zájem o něj měli komunisté, ale on vstoupil do Československé strany lidové. „Za členství v KSČ mně dokonce nabízeli místo ředitele Baťových závodů ve Zlíně,“ vzpomínal.

Komunisté ho mučili

Nepřijal, v září 1948 byl zatčen, vězněn byl šest let. Prošel mnoha lágry „jáchymovského pekla“ a nakazil se tyfem. Zažil kruté výslechy.

„Přivázali mně nohy k železné posteli a do krve mně rozšlehali šlapky na nohou,“ vzpomínal a dodal, že byl mučen i za pomoci jednoho z nejkrutějších vynálezů – elektrických bot.

Vyšetřovatelé Haluzovi pouštěli do těla proud a přitom se mu posmívali: „Vrcholový sportovec přece musí vydržet mnohem víc.“ Výslechy přežil a prožil dlouhý život, zemřel až v roce 2011 v požehnaném věku 97 let.

Proč se běží za Paměť národa

Paměť národa je největší veřejně přístupnou sbírku svědectví pamětníků 20. století. Portál obsahuje příběhy válečných veteránů, odbojářů, těch, kteří přežili holocaust, politických vězňů, ale i lidí, kteří diktaturám sloužili. Běh pro Paměť národa připomíná osudy konkrétních válečných veteránů, disidentů a dalších zajímavých osobností. Výtěžek z této sportovní akce umožní natočit a uchovat další stovky příběhů. Další běh se uskutečni 24. a 25. října v Ostravě, kvůli vládním nařízením ale ve speciálním režimu. Více informací najdete ZDE

VIDEO: Záběry z filmu Zátopek. Běžce hraje Václav Neužil.

Video
délka: 00:27.20

První záběry z filmu Zátopek: jak bude vypadat slavný běžec na plátně? Lucky Man Films

Fotogalerie
26 fotografií