Výhody a nevýhody bydlení v bytovém domě

Buďme konkrétní a za příklad si vezměme třeba Olomouc. Obecně se dá tvrdit, že pořízení bytu vás i zde zpravidla vyjde na méně peněz než v případě nákupu rodinného domu. Zaostřeme ale na problematiku přes metry čtvereční a zjistíme, že byt v Olomouci je dražší než dům. Za období posledních let stoupla cena za m2 bytu téměř na dvojnásobek. U velkých bytů proto neplatí, že jsou levnější.

140 m2 užitné plochy v Olomouci: byt 4+kk vyjde na 8 400 000 Kč (60 000 Kč/m2), dům je možné pořídit třeba i o milion levněji.

Cenu bytu/domu samozřejmě dost určují faktory jako je lukrativnost lokality, to, jaký budete mít výhled a dostupnost MHD či služeb. Byt je bezesporu časově víc na pohodu: snazší údržba než u domu s pozemkem, a pokud je potřeba cokoli opravit/vyměnit, je zde bytový fond.

Vila Park Tabulový Vrch, Olomouc.
Autor: metr2 reality

Byt vás ovšem může v některých aktivitách omezovat a nehodí se pro velká plemena psů. Pokud architekt novostaveb ctí moderní urbanistické trendy, tak dítě ani pří vyrůstání v prostředí bytových domů nestrádá. Unikátní viladomy na západním okraji Olomouce jsou ukázkovým příkladem. Vedle sportovišť a míst pro odpočinek se v developerském projektu počítá i s bezpečnými dětskými hřišti ve vnitroblocích. Nová rezidenční výstavba Vila Park Tabulový Vrch představuje obytný soubor nízkých třípodlažních viladomů s maximálně 9 byty. Absenci velké zahrady vám vynahradí fakt, že projekt maximalizuje přírodní ráz lokality. O projektu se dočtete zde.

Vila Park Tabulový Vrch, Olomouc.
Autor: metr2 reality

Výhody a nevýhody bydlení v rodinném domě

Vidina vlastního bezpečného rodinného „hradu“, po jehož trávníku se prohánějí děti a čtyřnozí mazlíčci je lákává. Neméně lákavé je větší soukromí, grilovačky nebo zahradničení. Pokud si pořídíte dvoupatrovou nemovitost, můžete v pozdějším věku horní patro poskytnout staršímu dítěti a jeho nové rodině, podstatně jim tím vylepšíte startovní podmínky. Život není neměnná konstanta. Potřeby rodiny se mění. Oproti bytu můžete dům rozšířit o nadstavbu či přístavbu.

Bydlet v rodinném domku je pracnější. Musíte se starat o trávník, ovocné stromy, čistit okapy apod. Pojištění nemovitosti vám pomůže s jobovkami, ale pokud si za třicet let řeknete, že to potřebuje nová okna či střechu, jdou náklady za vámi. Bezesporu vašemu rodinnému rozpočtu pomohou opatření na úspory energií. Zajímejte se, jaký energetický štítek má vaše budoucí nemovitost. V tomto směru oceníte, že domy s „chytrými“ prvky nejsou hudbou budoucnosti. Čtěte dál a dozvíte se, jak se scifi stává součástí zástavby Olomouce.

Chytrý rodinný dům: hi-tech energeticky úsporné bydlení

Pokud si chcete být jistí, že neprotopíte majlant bohu pod okna, zbystřete. Příkladná nemovitost s velkým množstvím inteligentních prvků se nachází v katastru Olomouce. Novostavbu nadstandardního 2podlažního ,,chytrého“ rodinného domu 5+1 s prostornou dvougaráží najdete na ulici Hraniční, což je fantastických 15 minut chůze od centra Olomouce nebo 4 zastávky jízdou tramvají.

2podlažní "chytrý" rodinný dům 5+1 na ulici Hraniční, Olomouc.
Autor: metr2 reality

Nemovitost s užitnou plochou 268 m2 stojí na pozemku o výměře 450 m2. Na projektu spolupracovali renovovaní architekti a výsledkem je nekonvenčním způsobem pojatá moderní domácnost s obslužnými technologiemi a dalším vybavením od značek Villeroy&Boch, HÜPPE a Grohe.

2podlažní "chytrý" rodinný dům 5+1 na ulici Hraniční, Olomouc.
Autor: metr2 reality

Pro rodinný dům na ulici Hraniční je typická praktičnost, komfortnost a úspornost. Nemovitost má 3 terasy, 3 koupelny, šatnu, saunu a designový krb. Architektům se podařilo vytvořit domov bez kompromisů. Velmi nízké provozní náklady umožňují také velkoformátová hliníková okna značky Schüco a vhod přijdou i hliníkové venkovní žaluzie. Plánované dokončení stavby je v lednu 2020. A příjemný bonus na konec: nehradíte daň z nabytí nemovitosti.

2podlažní "chytrý" rodinný dům 5+1 na ulici Hraniční, Olomouc.
Autor: metr2 reality

Atraktivní, moderní a zároveň klidné bydlení

Nutno přiznat, že v Olomouci zakopnete o mnoho zajímavých moderních novostaveb. V oblíbené lokalitě Olomouc-Slavonín, přesněji na ulici Macharova, se budete moci nastěhovat do 2podlažního rodinného domu s garáží o dispozici 5+kk. Celková plocha pozemku je 222 m2, užitková plocha domu v obou podlažích vč. garáže je 155 m2.

2podlažní rodinný dům na ulici Macharova, Olomouc-Slavovín.
Autor: Metr2 reality

Jedná se o zděný dům s mírně sedlovou střechou, navržený mladými architekty, kteří kladou důraz na současné moderní městské bydlení. Přízemí dominuje obytným prostorem o výměře 45 m2, který doplňuje prostorná terasa.

2podlažní rodinný dům na ulici Macharova, Olomouc-Slavovín.
Autor: Metr2 reality

V prvním patře se mimo 4 obytné místnosti nachází ještě centrální koupelna a praktická technická místnost. Komfort bydlení zajišťují zařízení značek Hansgrohe, Grohe a Laufen. Termín dokončení je podzim 2020. Bydlení to bude atraktivní, moderní, klidné a s dobrou dostupností do centra města.

2podlažní rodinný dům na ulici Macharova, Olomouc-Slavovín.
Autor: Metr2 reality

Co když hledáte hezký pozemek na stavbu rodinného domu?

Chcete spíš dům přesně podle svých představ? Třeba vás nadchl koncept soběstačného domu, který je nezávislý na elektrické a vodovodní síti. 33letý Pavel Podruh za koncept obdržel titul výjimečné mladé osobnosti (The Outstanding Young od organizace JCI), který je udělován mladým lidem do 40 let, kteří vynikají v různých oborech. Pavel Podruh je první Čech, který ocenění dostal. Podklady pro tzv. Český ostrovní dům naleznete na internetu zdarma ke stažení. Ať už se rozhodnete pro jakýkoliv typ rodinného domku, potřebujete hlavně krásný pozemek. Sázkou na jistotu v nákupu pozemku jsou lukrativní stavební parcely v Olomouci v městské části Chomoutov, které se nachází necelé 4 km od centra. Příjemné klima Litovelského mikroregionu vám uhrane. Kupte pozemek a postavte si dům přesně podle vašeho gusta. O lokalitě, dostupnosti a cenové politice jsme psali zde.

Krásné pozemky pro stavbu rodinného domu najdete v Chomoutově: 4 km od centra Olomouce.
Autor: metr2 reality