Na smuteční obřad lidé většinou nosí lilie, karafiáty, chryzantémy ale i růže a gerbery. Pro ženy volíme světlejší a jemnější barvy, pro muže pak tmavší. V tomto případě se nehledí na květomluvy, dejte na to, jaké květiny měl zesnulý rád.

Barvou květiny ale můžete vyjádřit svůj vztah k zesnulému. Byl to přítel plný života? Sáhněte po oranžové. Obdivovali jste jej? Hodí se fialová. Vděčíte mu za mnohé? Jednoznačně volte zelenou. Červená symbolizuje lásku a energii, bílá čistotu a nevinnost.

Smuteční vazba

Jakou vazbu si můžete pro tuto příležitost nechat zhotovit?

Smuteční věnec

Nejbližší příbuzní nechávají většinou zhotovit věnce. Symbolizují totiž koloběh života a jeho nekonečnost. Často je zdobí růže, gerbery a chryzantémy.

Kytice na rakev

Při posledním rozloučení zdobí víko rakve. Abyste se tvarem trefili, je důležité znát místo pohřbu. Plošná kytice (do kostela), nebo je třeba, aby byla konstruována na čelně boční pohled (do krematoria)?

Vypichovaná kytice

Kytice má kulatý, kapkovitý nebo trojúhelníkový tvar a je určena k položení. Vypichuje se do podložky a její součástí je listí i chvojí. Navrchu může být smuteční stuha.

Druh květin a jejich barvu volte podle toho, jaký jste se zesnulým měli vztah a jaký byl jeho věk.

Vzpomínkový věnec

Bývá menší než ten pohřební (max. průměr 50 cm) a méně zdobený. Nejčastěji jej zdobí šišky, suché květy, plody nebo chvojí.

Pokud tápete, florista vám poradí.
Pokud tápete, florista vám poradí.
Autor: www.kvetinyonline.cz

Smuteční stuha

Její barvu vybírejte podle věku a pohlaví zesnulého. Co na ni ale napsat? Stuha se dělí na pravý a levý cíp. Na levý cíp patří vzkaz zesnulému, Na pravý pak jméno dárce.

Co se na poslední rozloučení nehodí

Vhodné v žádném případě nejsou duhové barvy a suché květy. Smuteční rozloučení je vyjádřením soustrasti a podpory zesnulým, i pocta zesnulému.

Jak kytici předat?

Smuteční kytice na rakve a hroby a smuteční věnce, které se pokládají na rakev či hrob při obřadu je dobré dodat s předstihem. Je třeba dostatek času na jejich poslední úpravu a aranžmá. Smuteční kytice, které přináší ostatní hosté lze zaslat kurýrní službou (pokud se obřadu nemůžete zúčastnit), nebo je položit k rakvi při osobní účasti.

Pokud smuteční kytici vybíráte poprvé, nebojte se s prosbou o pomoc obrátit na floristu. Jedná se o vyjádření úcty i poslední rozloučení se zesnulým, proto je nesmírně důležité vybrat kytici správně.