Posviťte si na žárovky

Pokud stále ještě svítíte klasickými žárovkami, zamyslete se nad tím, jestli není čas na jejich výměnu. „LED žárovky snižují spotřebu elektrické energie až o 85 procent oproti těm klasickým. Navíc u nich můžete počítat s mnohaletou životností a návratnost jejich investice se pohybuje již kolem pěti měsíců,“ říká Libor Holub, obchodní ředitel Bohemia Energy.

Největší žrouty energií nahraďte energeticky úspornými spotřebiči

Energeticky nejnáročnějším místem domácnosti je většinou kuchyň, kde se spotřebovává 2x až 3x více elektřiny než v jiných částech domu. Největšími žrouty elektřiny jsou chladnička s mrazničkou, na které díky nepřetržitému celoročnímu provozu připadá až 25 % z celkové spotřeby. Zároveň se řadí mezi spotřebiče, které jsou v českých domácnostech „služebně nejstarší“. „Pokud se rozhodnete svou deset let starou kombinovanou ledničku nahradit novým úsporným modelem, ideálně A+++, můžete snížit spotřebu elektřiny ve své domácnosti dokonce o více než 15 procent,“ uvádí Libor Holub.

Autor: BOHEMIA ENERGY entity s.r.o.

Změna dodavatele je zdarma a bez starostí

Zatímco svou banku nebo mobilního operátora měníme dnes celkem běžně, u dodavatele energií často zůstáváme léta. A zbytečně tak platíme za energie více, než je nutné. Bohemia Energy spočítala, že Češi tak celkem ročně přicházejí až o 6,5 miliardy korun. „Změna je přitom velice jednoduchá, například v Bohemia Energy zařídíme vše za vás. A v rodinném rozpočtu můžete ušetřit řádově tisíce korun ročně,“ dodává Libor Holub.

Autor: BOHEMIA ENERGY entity s.r.o.

Uspořit se dá i na vytápění

I když máte rádi doma teplo, zbytečně místnosti nepřetápějte. Jestliže snížíte teplotu již o 1ºC, spotřebu energie snížíte až o 6 procent. Na druhou stranu ale topení při odchodu z domova úplně nevypínejte, o to více energie na vytopení pak spotřebujete.

Autor: BOHEMIA ENERGY entity s.r.o.

Další rady a doporučení najdete v poradně Bohemia Energy.