Posiluje srdce

Pokud jíme banány pravidelně, pomáháme našemu srdci. Obsahují totiž vysoký podíl draslíku, který posiluje zdraví kardiovaskulárního systému. Navíc tato minerální látka také pomáhá okysličovat mozek.

Proti špatné náladě

Banán obsahuje esenciální aminokyselinu tryptofan a vitamin B6. Toto spojení pomáhá tělu vytvářet serotonin – látku, díky které máme dobrou náladu. Jejich konzumace tak přímo přispívá ke zlepšení nálady a potlačení zasmušilosti.

Pročišťuje tělo

Antioxidanty jsou pro naše zdraví důležité, bojují totiž s volnými radikály v našem těle, které urychlují stárnutí buněk. A právě velké množství antioxidantů obsahují banány. Jsou také zdrojem pektinu, který pročišťuje krev a odvádí z těla toxické látky.

Zlepšje trávení

V banánech najdeme také hodně vlákniny, která má blahodárný vliv na trávení. V jednom zralém plodu můžeme přijmout bezmála 10 % z doporučeného denního příjmu vlákniny. Kromě toho jsou banány i účinné prebiotikum, které zvyšuje počet zdraví prospěšných bakterií ve střevě, a napomáhají správnému fungování střev.

Pokud trpíte častou zácpou, měli byste si je dopřávat pravidelně. A nevynechávejte je ani v opačném případě – při průjmech. Obsahují draslík, který je potřeba při průjmu doplňovat.

Dodá rychlou energii

Jsou přírodním zdrojem rychlé energie. Hodí se jako zdravá svačinka před nebo po fyzické aktivitě. Ideální je jíst banány ráno k snídani nebo po energetickém výdeji (např. po sportu).

Banánová bábovka

POTŘEBUJETE: ✔ 2 – 3 přezrálé banány ✔ 250 g změklého másla ✔ 250 g polohrubé mouky ✔ 200 g krupicového cukru ✔ 4 vejce ✔ 1 lžičku vanilkového extraktu ✔ 1 balení kypřicího prášku do pečiva + máslo a hrubou mouku na vymazání bábovkové formy

Postup: Banány rozmixujte dohladka. Změklé máslo vyšlehejte dohladka. Jakmile máslo zesvětlá a rozvoní se (cca 5 – 10 minut), postupně k němu vmíchejte cukr. Poté přidávejte žloutky a šlehejte do pěny. Přimíchejte vanilkový extrakt. Mouku smíchejte s práškem do pečiva a postupně směs přisypávejte k žloutkové směsi. Z bílků vyšlehejte tuhý sníh a zapracujte jej do těsta. Těsto vlijte do máslem vymazané a moukou vyspané bábovkové formy. Pečte v troubě předehřáté na 160 °C 50 – 60 minut.

 

Video
Video se připravuje ...

Jídlo, které dodá energii - jak zatočit s jarní únavou Videohub

Fotogalerie
4 fotografie