Napéct několikero druhů cukroví a vánočku je nedílnou částí příprav. Často pak nějaký ten rohlíček skončí v tlamě pejska či kočičky, ať už jim je páníčci nabídnou, či se zvířátko »obslouží« samo.

Dobroty pro loudily

Lidské cukroví ale není pro zvířata vůbec vhodné. Je plné ořechů, čokolády, koření a tuku, a to je pro zvířecí zažívací trakt nebezpečná kombinace. „Namísto odměňování psa cukrovím na to jděte jinak. Můžete si dát práci a připravit domácí sušenky z masa a vnitřností, anebo pořídit pamlsky přímo pro zvířata. Jsou samozřejmě zdravější než lidské jídlo,“ radí Martin Pučálka, odborník na výživu psů a koček.

»Chlupatá« večeře

Chcete dopřát kočce či pejskovi také obřadnější večeři? Pak se určitě vyhněte nápadu dát mu do misky smaženou rybu s bramborovým salátem. „Slavnostní večeře může být pro zvíře vhodně zvolená kvalitní konzerva nebo vanička s vysokým obsahem masa, primárně toho čerstvého. Neměla by obsahovat různá plnidla, chemické konzervanty nebo obiloviny,“ doporučuje Martin Pučálka. Pokud budete konzervu servírovat ve stejnou dobu, kdy budete večeřet s rodinou, předejdete loudění a smutnému výrazu.

Když dárky, tak pro všechny!

Zvířata stejně jako děti milují rozbalování dárků. A jejich radost je nehraná! Co jim ale do vánočního papíru zabalit? Nic nezkazíte hračkou, pamlskem nebo třeba novým pohodlným pelíškem. Dáreček nechte pejska i rozbalit. Dejte pozor, aby papír ve vší radosti nesnědl.

Slavnostní oblečky a doplňky

Snad každý usedá ke slavnostní štědrovečerní tabuli patřičně vyšňořený, stejně navštěvujeme i příbuzné. Ale co naši čtyřnozí přátelé? Pro ně se poslední roky roztrhl pytel s nabídkou svátečních oblečků, takže dnes už není problém pejskovi obléknout teplý svetřík se zimním motivem, sobí čelenku nebo vánoční obojek. I zde je potřeba dbát na bezpečnost a vhodnost oblečení či ozdoby. Vždy vybírejte tak, aby nedošlo k poranění zvířátka, anebo aby nemohlo například část sníst.

Tyto potraviny ne!

Aby se Vánoce místo poklidného rozjímání neproměnily v horor, držte od vašeho mazlíka stranou zejména tyto potraviny: čokoládu, ořechy, alkohol, kávu, umělá sladidla, rozinky, hroznové víno, avokádo, papriku. Pro psy a kočky jsou jedovaté!

Pozor na ozdoby, svíčky i květiny!

Domov vyzdobený ozdobami, světýlky a jinými dekoracemi ke sváteční atmosféře patří. Jste-li však majiteli zvířete, musíte odhadnout, která vánoční výzdoba by mohla lákat ke hře. Nenechávejte také bez dozoru zapálené svíčky, aromalampy, adventní věnec, vánoční stromeček a cokoliv jiného, co by domácí mazlíček mohl zničit, a hlavně by si sám mohl ublížit. Jestliže si každoročně domů pořizujete jmelí anebo vánoční hvězdu, dejte oboje z dosahu psů i koček. Pozření může být smrtelné!

Psí sušenky s játry

POTŘEBUJETE: ✔ 650 g vepřových jater ✔ 50 g celozrnné mouky nebo ovesných vloček ✔ 2 vejce

POSTUP: Rozmixujte játra, přidejte vejce a mouku (nebo rozmixované ovesné vločky) a vypracujte jemné těsto. Vyložte plech pečicím papírem a vlijte na něj rozmixovanou směs. Vložte do trouby vyhřáté na 180 °C přibližně 15 minut. Po vychladnutí nalámejte na kousky a uchovávejte v uzavřené nádobě v chladničce.

Kočičí sušenky s tuňákem

POTŘEBUJETE: ✔ 140 g okapaného tuňáka z konzervy ✔ 120 g namletých ovesných vloček ✔ vejce ✔ lžíci oleje ✔ lžíci vody

POSTUP: Ze všech ingrediencí vymíchejte v míse nebo v kuchyňském robotu hladké těsto. Z těsta tvořte menší kuličky a skládejte je na plech vyloženým pečicím papírem. Plech vložte do trouby předehřáté na 180 °C a pečte 12 – 15 minut.

 

Video
délka: 39:15.60
Video se připravuje ...

O čem se mlčí: Úmrtí zvířecích partnerů Videohub

Fotogalerie
3 fotografie