Hrušínský o otřesném zážitku informoval ve středu ráno na své facebookové stránce, kterou sleduje přes 32 tisíc lidí. Úterý bylo podle něj tím nejhorším dnem v letošním roce pro celou rodinu. 

„Ráno chtěl jít Jupík na zahradu – jako už tisíckrát před tím. Chvíli se nechal drbat za ušima, a když toho měl dost – šel ven,“ začal herec smutné vyprávění. 

Kocour si jako obvykle proběhl svá oblíbená místa a zřejmě si potom ještě chtěl zdřímnout pod keřem na sousední zahradě, která je už asi deset let prázdná a zpustlá. „Kocourova zahrada,“ napsal herec. 

Útok agresivní smečky

Pak ale došlo k něčemu, co nikdo nečekal. „O chvíli později tam dírou v plotě vlítli tři psi. Bez vodítek, bez náhubků. Ne moc velcí, ale evidentně nevycvičení a bojovně naladění. Vrhli se na rozespalého kocoura, který bohužel poprvé v životě nestačil zdrhnout,“ popsal Hrušínský sled událostí. „Jejich majitel stál za plotem a čuměl na ně, když kocoura napadli. Ani jednou se nepokusil je odvolat, napomenout, zkrátka jim v té krvavé hostině zabránit,“ pokračoval.

Monella, australský ovčák Kristýny Hrušínské (37) a Matěje Balcara (31), na zahradě Hrušínských začala zuřivě štěkat, ale nikdo ještě nevěděl proč. Na sousední zahradu nemohla... 

Těhotná Kristýna lezla přes plot

„Kristýna ji chtěla napomenout z balkonu, aby přestala štěkat – a uviděla tak, co se na vedlejší zahradě děje. Okamžitě letěla dolů a přes pokročilé těhotenství přelezla přes vysoký plot, aby ty rozzuřené bestie odehnala. Na začátku devátého měsíce těhotenství. Chlap na ni přes plot koukal a nehnul ani prstem. Přes plot by přitom z ulice přelezl jednodušeji než ona,“ popsal rozzuřený otec herečky, které se co nevidět narodí druhé dítě. 

Pak už jen slyšel, jak Kristýna křičí něco o Jupíkovi. V pyžamu vyběhl ven a s ním i jeho zeť Matěj Balcar, který rovnou také přelezl plot na sousední zahradu. „Pak už mi jen podali bezvládného Jupíka. Dýchal, ale na nářek neměl sílu. Chlupy slepené od psích slin, jazyk venku z pusy. Majitel psů tam pořád ještě stál a čuměl,“ popsal rozrušený herec a nedokázal si odpustit řečnickou otázku, co se stane, až jednou tito psi napadnou dítě.

Boj o život

„Matěj s Jupíkem v náručí běžel na veterinu, která je kousek od našeho domu. Já se rychle převléknul z pyžama a utíkal jsem tam taky. Jupík ještě dýchal, byl v šoku a stále bezvládný. Když mu doktor zavedl kanylu s léky, začal mňoukat. To dávalo naději,“ pokračoval Hrušínský. 

Rodina kocourka nechala v péči zvěrolékařů, kteří je prozatím poslali domů. Dobré zprávy ale bohužel nepřišly. „Asi za dvě hodiny veterinář zavolal, že Jupík dobojoval. Měl prokousnutý hřbet, levou zadní nohu vytrženou z kloubu a také prokousnutou. Protržená střeva. Kousance na břiše a na krku,“ vypočítal zničený herec zranění svého ještě před chvílí naprosto zdravého zvířecího kamaráda, kterého popsal jako mazlíka s úžasnou povahou. 

Přinesla ho Kristýna

Kocour se do rodiny před lety dostal jako hnutím osudu. „V zimě před dvanácti lety se Kristýna v jižních Čechách vracela večer domů, když jí něco zamňoukalo u nohou. V krabici u silnice kdosi po Vánocích vyhodil malé kotě. Vyhrabalo se zesláblé a nastydlé ven a chytilo se naděje a svého osudu. Běželo s Kristýnou až domů,“ vypráví Hrušínský.

„Nebe bylo plné hvězd, a tak kocourek dostal jméno Jupiter. Jupík. Vybral si nás a stali jsme se na dvanáct let jeho lidmi. Pohřbili jsme ho pod starou pivoňkou na zahradě. Brečím jako malej kluk a pořád to nemůžu pochopit. Bylo to tak rychlé,“ popsal herec otřesnou ztrátu. Neodpustil si zároveň zamyšlení nad tím, jak je možné, že si u nás kdejaký „trouba“ pořídí tzv. bojového psa, nechá ho bez vodítka a bez náhubku pobíhat po ulici a přitom ho není schopen zvládnout ani vychovat. „Střelnou zbraň by mu neprodali, ale psí zabijáky může mít každý. Škoda slov,“ posteskl si. 

V komentářích pod smutným textem se ihned objevila řada projevů upřímné soustrasti. Nechyběl ale ani dotaz, proč rodina okamžitě nezavolala na policii. „Starali jsme se o záchranu kocoura. O nic jiného,“ vysvětlil smutný principál soukromého Divadla Na Jezerce.

Video
Video se připravuje ...

Jan Hrušínský na pohřbu Abrháma: Od Líby a od Pepy jsem dostal nejhorší dárek David Turek, Elmer Carvalho

Fotogalerie
68 fotografií