Neduživé sazenice

V červnu už na výsev semínek zapomeňte a pořiďte si rovnou sazenice. Před koupí zkontrolujte, jestli listy a výhonky jsou pevné a vypadají zdravě. Kvůli chorobám si prohlédněte spodní stranu listů.

Špatná zálivka

Nesmí být přelita ani suché. Zalévejte méně, ale častěji. Zatímco třeba levandule, šalvěj nebo tymián vystačí s málem, tak máta nebo kostival mají naopak rády vody víc.

Špatný čas k zalévání

V horkých dnech je nejlepší zalévat ráno nebo večer, kdy se voda tak rychle nevypařuje a dostane se až ke kořenům. Nikdy nezalévejte studenou vodou, natočenou z vodovodu nechte odstát.

Hrozní sousedi

V truhlíku je sice možné pěstovat více druhů vedle sebe, nesmějí si ale konkurovat. Některé bylinky (např. máta nebo kostival) jsou velmi invazivní a dokážou utlačit většinu sousedů.

Nesprávné hnojení

Přehnané hnojení bylinkám škodí a snižuje obsah aromatických látek. Nejvhodnější je hnojit lehkým hnojivem jednou za 14 dní.

Nevhodný střih

Aby bylinky rychle rostly a vypadaly úhledně, musíte je správně a pravidelně prořezávat. Jinak vyrostou jen na pár stoncích a listy budou usychat a opadávat.

Nekvalitní zemina

Většina bylinek potřebuje neutrální až mírně zásaditou půdu. Stačí ale běžně prodejná zemina, kterou můžete smíchat s trochou písku.

Nevypletý plevel

Plevel bylinkám krade živiny i vodu. Je proto nutné ho pravidelně odstraňovat z truhlíků. Nezapomeňte v nich i pravidelně kypřit hlínu, lépe bude držet vodu.

Kam s nimi?

Některá bylinka si libuje na plném slunci, jiná vyžaduje stín. Nemůžete tak pěstovat kdekoli cokoli, ale vycházet z možností svého balkonu nebo parapetu.

● JIH – bude se dařit bylinkám, které potřebují přímé sluníčko. Zaměřte se tak na levanduli, oregano, tymián, šalvěj, bazalku, yzop nebo rozmarýn.

● VÝCHOD nebo ZÁPAD – pro rostlinky, které mají raději polostín. Zkuste tam zasadit například meduňku, máta, koriandr nebo kerblík.

● SEVER – z hlediska bylinek žádná výhra. Přežít by tam ale měly bez problémů libeček, kerblík, pažitka, petrželka nebo řeřicha.

 

Video
Video se připravuje ...

Bylinky proti nadýmání Videohub

Fotogalerie
3 fotografie