„Člověk se už po pár dnech na takové přísné dietě začne těšit, až omezení v jídle skončí a konečně se nají. To s sebou vzápětí přinese jojo efekt,“ varuje výživová poradkyně Naturhouse Věra Burešová. Kterým dalším dietním praktikám se raději vyhýbat?

Chyba 1

Striktní omezení sacharidů

Striktní vyškrtnutí sacharidů z jídelníčku, tzv. nízkosacharidové diety není žádnou novinkou a je velice propagované. „Omezení sacharidů do určité míry může být prospěšné, což však neznamená, že pro všechny se přísná nízkosacharidová strava hodí,“ říká Burešová s tím, že tato dieta se má držet pouze krátkodobě.

Chyba 2

Vynechávání jídel

Vynechávání večeře je stále velmi populární způsob hubnutí. Někteří sice vynechají večeři, ale do kuchyně se vplíží v noci a snědí toho mnohem víc. „Vynechání jídla, či dokonce přerušovaný půst může být v některých případech prospěšný jako prevence obezity či cukrovky II. typu. Důležité je však jíst kvalitní, nutričně vyvážené jídlo,“ tvrdí výživová poradkyně.

Chyba 3

Strach z tuků trach z tuků

Tuky jsou důležitým a nenahraditelným zdrojem energie, nezbytné pro vstřebávání vitaminů a nositelé chuti. Přesto se mnozí domnívají, že konzumace tuků je nezdravá a způsobuje tloustnutí. Některé tuky skutečně ano. Ale v podobě mastných kyselin omega 3 a omega 6 se jich bát nemusíte. Bez obav zařaďte do jídelníčku ořechy, semínka, tučnější ryby či třeba avokádo.

Chyba 4

Bezlepková ezlepková dieta

Bezlepková dieta je určena těm, kteří mají potravinovou alergii na lepek. Zdravý člověk se lepku, tedy kvalitním obilovinám, vyhýbat nemusí. Právě v obilovinách je obsažena vláknina, minerální látky či vitaminy skupiny B. Bezlepkové potraviny tedy nejsou zdravější ani dietnější!

Chyba 5

Koktejlový jídelníček 

Kvalitní koktejly v prášku a další doplňky stravy mohou obsahovat nutriční složky, jako jsou bílkoviny, sacharidy, tuky, vláknina, vitaminy a minerální látky. „Mohou posloužit jako rychlá svačina. Já doporučuji pro snížení váhy konzumovat jídlo na bázi středomořské stravy, která je navíc velmi chutná a snadná na přípravu,“ uzavírá Burešová.

Co je přerušovaný půst 16/8

Půst držíte 16 hodin ze dne a pak můžete během 8 hodin jíst.  Například: Po večeři už nic nejíte a další den vynecháte snídani. Když si poslední jídlo dopřejete ve 20 hodin večer a druhý den si první pokrm dáte až po dvanácté, úspěšně dodržíte 16hodinový půst.

 

Video
Video se připravuje ...

Podcast Restart: Hubnutí do plavek? Ne! Jak na láskyplné hubnutí? Videohub